Milý, zlatý karfiol: Neuveríte, čo nám môže spôsobiť za problémy

Milý, zlatý karfiol: Neuveríte, čo nám môže spôsobiť za problémy

Karfiol je veľmi chutná a výživná zelenina. Poskytuje nášmu telu základné vitamíny, minerály a živiny. Len málo sa vie, že milý, zlatý karfiol nám môže spôsobiť aj bolesti brucha alebo dosť nepríjemné kŕče.

VIDEOTIP: Ako očistiť mrkvu bez strúhania

Vinníkom tohto nepohodlia je obsah vlákniny. Karfiol jej má proste veľmi veľa. Pokiaľ to s jeho konzumáciou preženiete, už vám neostáva nič iné, len sa držať za brucho.

Pozor na množstvo

Vláknina je nevyhnutnou zložkou stravy. Vyskytuje sa prirodzene v ovocí, celozrnných výrobkoch, v zelenine ako je aj karfiol. Vláknina pomáha pri trávení a vstrebávaní živín a dáva nám pocit plnosti, čo má za následok, že papáme menej a rýchlejšie schudneme. Vláknina môže tiež za zníženú hladinu cholesterolu v krvi, znižuje riziko chorôb, ako je diabetes 2. typu, pomáha ako prevencia niektorých druhov rakoviny a srdcových ochorení. Umiernenosť je však dôležitá. Inak môže vyvolať nežiaduce účinky.

Nežiaduce účinky
Bolesti brucha sú len jeden nežiaduci účinok po požití veľkého množstva karfiolu alebo iných potravín bohatých na vlákninu. Ďalšie vedľajšie účinky sú plynatosť, nadúvanie a hnačka. Najúčinnejší spôsob, ako sa vyhnúť nežiaducim účinkom je pomaly zvýšiť jej príjem. Aj pitná voda podporuje trávenie vlákniny.

Karfiol obsahuje veľké množstvo vlákniny, či ho jete varený alebo surový, čerstvý či mrazený. 100 g porcie karfiolu obsahuje 2,5 g vlákniny. Rovnaká porcia obsahuje 23 kalórií, 4 g komplexných sacharidov, 2 g bielkovín a 0,50 g tuku. Odporúčaný denný príjem vlákniny sa líši podľa veku a pohlavia. Ženy jej potrebujú najmenej 25 gramov. Fazuľa sa nachádza na vrchole zoznamu, čo sa týka obsahu vlákniny. Iné dobré zdroje sú celozrnné obilniny, hnedá ryža, artičoky, strukoviny a sladké zemiaky.

Vážnejšie ochorenie
Ak by sa bolesť žalúdka stupňovala, určite sa neliečte sami, ale vyhľadajte lekára. Ak vaše bolesti žalúdka sprevádza bolesť na hrudníku, v krku alebo v ramenách, mohlo by ísť o vážnejšie ochorenie srdca a jeho príznaky. Ďalšie situácie, ktoré si vyžadujú pozornosť, ak máte pri nich bolesti brucha sú tehotentvo a liečba rakoviny. Ak máte problémy s dýchaním a zvraciate, môže sa jednať o príznaky vnútorného krvácania.

Autor: bb
Foto: profimedia

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa