Miroslav Horníček: Ako mohol tak nezmyselne umrieť jeho jediný syn?

Miroslav Horníček: Ako mohol tak nezmyselne umrieť jeho jediný syn?
24 fotiek v galérií

Slávny herec a komik Miroslav Horníček (1918 – 2003) začínal ako ochotník v Plzni, a keďže nemal herecké vzdelanie, vždy spochybňoval svoje herecké kvality.

Pritom po druhej svetovej vojne hral v Národnom divadle a v 50. rokoch bol šesť sezón rovnocenným partnerom Jana Wericha v pražskom Divadle ABC. Z televíznej práce spomeňme veľmi populárne Hovory H, ale najmä seriál Byli jednou dva písaři, v ktorom exceloval spolu s Jiřím Sovákom.

Syn s hlavou pod vodou
Horníček bol večný optimista. Svoju manželku Bělu spoznal v divadle. Raz ju zazrel stáť pred pokladňou a po biletárke jej poslal odkaz: „Všetko vám vysvetlím, len mi prezraďte svoju adresu.“ Našťastie odpovedala, dali si rande a ich láska prerástla do dlhého manželstva.
Horníčkovci mali len jedného syna - Jana. A práve s týmto ich najväčším rodinným šťastím sa spája aj najväčšia tragédia! Jan študoval na pražskej FAMU. V roku 1972 prišiel za otcom na nakrúcanie seriálu Byli jednou dva písaři.

Vážil si otca a obdivoval ho, chcel ho často vidieť aj pri práci. V ten deň nakrúcali za usadlosťou v Ráztokách za Prahou. Nikto nevenoval pozornosť, keď sa Jan vzdialil z pľacu. Zakrátko však jeho telo našli utopené v neďalekom jazierku, v ktorom vraj bolo len 15 centimetrov vody. Jan mal iba 21 rokov! Dodnes sa nevie, čo sa vlastne stalo: bola to nevysvetliteľná náhoda? Epileptický záchvat? Samovražda z nešťastnej lásky?

Kliknite do GALÉRIE fotografií herca pod článkom.

Sovák ho strážil na každom kroku
Bol to neuveriteľný šok! Mŕtve telo mládenca našiel Jiří Sovák s technikom. Zatelefonovali po záchranku, a kým dorazila, snažili sa Jana oživovať. Až potom zašiel Sovák za Horníčkom a povedal mu, že jeho syn mal nehodu a treba ísť do nemocnice. Chcel, aby mu tú strašnú správu povedali lekári a mohli mu pomôcť, ak by skolaboval. Tvorcovia seriálu Byli jednou dva písaři boli presvedčení, že všetkému je koniec.

Lenže po týždni sa Horníček objavil na pľaci a pred kamerou hral, akoby sa nič nestalo. Sám najlepšie vedel, ako je na tom psychicky zle. Nikto zo štábu ani len nespomenul nedávnu tragédiu. Veľkou oporou mu bol kolega Jiří Sovák, ktorý ho strážil na každom kroku, a keď to Horníčka ťahalo k jazierku, vždy ho odtiahol, odvedúc jeho pozornosť k nejakému detailu týkajúceho sa nakrúcania.

Nešťastie manželstvo Miroslava a Běly ešte viac posilnilo, aj keď bulvár vyťahoval špekuláciu, že má milenku, s ktorou sa zoznámil v istom kúpeľnom meste a ktorú oslovuje „nežná přítelkyne“. Komik začal robiť najmä televíznu zábavu, napríklad slávne Hovory H, písal knižky a na svojej chalupe v severočeských Kytliciach tvoril koláže, ktoré vystavoval v galériách. Dokonca aj v Galérii mesta Bratislavy.

Ťažký osud na vozíčku
Keď Horníčkovi zomrela roku 1999 manželka Běla, úplne osamel. Z bytu vo vile na pražských Vinohradoch, kde mu bol susedom Lubomír Lipský, sa odsťahoval na svoju chalupu v Kytliciach. A začali sa na neho valiť choroby. Jeho zdravotný stav sa výrazne zhoršil, keď 15. septembra 2001 prekonal mozgovú príhodu. Väčšinou bol umiestnený na JIS-ke. Najprv sa o neho starala pani Jiřina Folková, ktorú dokonca požiadal o ruku. Odmietla, lebo vraj herec bol už vtedy veľmi chorý a okolie by si jej prípadný súhlas mohlo vysvetľovať veľmi zle.

V tom čase mal už Horníček za sebou zopár mozgových i srdcových príhod a vnímal len vo svetlých okamihoch. Horníček sa pohyboval iba na vozíčku a vyžadoval si sústavnú ošetrovateľskú službu. Vtedy si ho do domácej starostlivosti vzal jeho priateľ, lekár Vladimír Mareš, v jeho byte v Liberci 15. februára 2003 aj zomrel. Tak odišla zo sveta veľká herecká legenda, ktorej dali po Janovi Werichovi prívlastok filozofujúci klaun.

Autor: eb
Foto: Profimedia.sk

 24 fotografií

Miroslav Horníček: Ako mohol tak nezmyselne umrieť jeho jediný syn?Miroslav Horníček: Ako mohol tak nezmyselne umrieť jeho jediný syn?Miroslav Horníček: Ako mohol tak nezmyselne umrieť jeho jediný syn?Miroslav Horníček: Ako mohol tak nezmyselne umrieť jeho jediný syn?
Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Úspešné ženy (aj muži)"

Poradňa