Mladé ženy bolesti hlavy nemajú?

Mladé ženy bolesti hlavy nemajú?

Zažije ju vraj každý, ba až šesťsto miliónov ľudí s ňou bojuje pravidelne. O čom je reč? O bolesti, ktorá vás dokáže zbaviť zdravého rozmýšľania aj na niekoľko hodín. Migréna si skrátka nevyberá. Výskumy ukazujú, že migréna patrí k najrozšírenejším ochoreniam a postihuje ľudí v každom veku, deti, tínedžerov aj dospelých.

Mladé ženy migrény nemajú?
Faktom ale je, že ju pociťujú najčastejšie ženy – až sedemdesiatpäť percent všetkých pacientov postihnutých migrénou sú práve ony. Bolesť sa dokonca dokáže zahryznúť už do tínedžeriek, o ktorých sa všeobecne vyhlasuje, že také mladé nemôžu byť choré. Aký omyl! Jeden záchvat migrény môže trvať pár hodín až tri dni. Za tento čas vašu hlavu trápi pulzujúca bolesť, niekedy vystreľujúca k spánkom.

Ak sa k nej pritrafí stres, únava a celkové napätie, môže vás sparalyzovať aj na niekoľko dní. Väčšina ľudí vtedy automaticky siahne po tabletkách, ktoré síce bolesť zmiernia, no dlhodobo neodstránia. Pravidelné bolesti tak môžu viesť až k depresiám a vyčerpanosti organizmu. Ak sa nazdávate, že za občasné pobolievanie hlavy môže migréna, pozor! Migrénu vám musí diagnostikovať neurológ. Prediskutujte preto s lekárom svoj problém a nenechajte sa odbyť vyhlásením, že dnes bolí hlava každého.

7 jedlých tipov proti migréne

Nevoľnosť
Pri migréne totiž ide o časté a opakované bolenie hlavy. Zvyčajne ho sprevádzajú aj iné symptómy, ktoré vám dokážu rovnako nepríjemne skomplikovať život. A tak sa k bolestiam hlavy pridruží nevoľnosť, napätie, precitlivenosť, bolesti očí a únava.

Váš lekár vám po nevyhnutných vyšetreniach prepíše účinné tablety, ktoré so zákernou migrénou zatočia. Existujú však spôsoby, ktoré sú k telu šetrnejšie a vašu pečeň nezaťažia natoľko ako predpísané lieky.

K tým najbežnejším a najjednoduchším spôsobom, ako poslať bolesť kadeľahšie, sú studené obklady, krátky popludňajší spánok, prechádzka na čerstvom vzduchu či doplnenie tekutín. Výborne zaberajú bylinkové čaje, najmä odvary z bazalky, harmančeka a mäty. Vyhýbajte sa však cigaretám, alkoholu a nevyvetraným miestnostiam, ktoré celú bolesť len zintenzívnia.

Nebezpečná voda: Vyfénujte si uši

Niektorí lekári odporúčajú bojovať s bolesťou športom – nie však vo chvíli, keď máte pocit, že vás ktosi celý deň tlčie po hlave, ale preventívne.Plávanie, bicyklovanie, korčuľovanie a turistika sú výbornou voľbou, ako byť na čerstvom vzduchu a „prečistiť“ si hlavu – a to nielen od myšlienok. Ak k tomu pridáte dostatok spánku aj tekutín, nad migrénou iste zvíťazíte – aspoň načas.

Autor: Denisa

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa