3 super tipy: Zbohom škvrny na sedačke!

Máte za sebou náročný víkend – deti pobehovali po byte s čokoládovými vajíčkami, hodovalo sa pri telke? Nečudo, že váš gauč nesie stopy každej nehody

Dominantným prvkom v každej obývačke je sedacia súprava. Preto tento kus nábytku podlieha mimoriadnej záťaži. Každý člen domácnosti vrátane štvornohých miláčikov sa denne podieľa na znečisťovaní či na inom znehodnocovaní sedačky. Najviac zabrať dostáva cez sviatky, keď sa zíde celá rodina a návštevy si podávajú kľučky.

O gauč a kreslá sa však treba starať neustále. Čalúnenie môže rýchlo stratiť farbu, tvar alebo sa jednoducho znehodnotiť. Kto vlastní koženú sedačku, ten má jednoznačne vyhraté, aspoň čo sa týka čistenia. Ako sa však popasovať s inými materiálmi? Všeobecne platí, že každý typ poťahovej látky by sa mal čistiť vlhkou, nie príliš mokrou handričkou.

Na znečistenia, ktoré spôsobil zákazník pokreslením, vyliatím nápoja by mal použiť destilovanú vodu s obsahom mydla s neutrálnym pH. A ako by ste mali svoje „relaxačné hniezdo“ chrániť? Všetky materiály treba chrániť pred priamym slnečným žiarením, ale aj pred príliš suchým vzduchom. Poťahové látky sú citlivé na poškodenie ostrými predmetmi, ako sú zipsy alebo spony.

Vyvarujte sa týmto chybám pri zakladaní záhrady

beige sofa cleaning
beige sofa cleaning

Vyskúšajte niekoľko rád, ako sa zbaviť nečistôt na jednotlivých materiáloch:

1. Látka
Možností je niekoľko. Napríklad vysávač s mokrým vysávaním, penový čistič na čalúnený nábytok alebo voda s trochou pracieho prášku. Ďalšou alternatívou sú penové sprejové čističe s malou kefkou. Zvyčajne stačí penu nastriekať, nechať pôsobiť a potom zotrieť vlhkou handrou. Báječná rada Na oživenie farby odporúčame pretrieť gauč handrou, ktorú namočíte do vody s trochou octu. Zároveň tento roztok vyčistí škvrny a látka získa žiarivejší vzhľad.

2. Koža a koženka
Odstraňovanie drobných škvŕn je celkom jednoduché. Stačí na to obyčajná navlhčená handrička. Pomôžu aj detské vlhčené utierky alebo špeciálne čistiace prípravky na kožu. Dôležité je vedieť, že koženú sedačku by ste mali minimálne dvakrát ročne nastriekať impregnačným prípravkom. Báječná rada Vyskúšajte mix octu a ľanové- ho oleja v pomere 1 : 1. Tento recept si poradí aj so svetlou kožou.

3. Ekokoža
Dôležitou zásadou je nepoužívať žiadne chemické prostriedky ani prípravky určené na pravú kožu a už vôbec nie rezné kefy. Aj v tomto prípade postačí handrička navlhčená v čistej vode alebo v slabom roztoku mydla s neutrálnym pH. Ekokožu môžete pravidelne ošetrovať aj sprejom, ktorý je špeciálne určený na tento materiál. A čo so škvrnami od tekutín? Najprv ich musíte rýchlo vysať papierovou kuchynskou utierkou a potom vyčistiť vlhkou handrou. Báječná rada V prípade ťažko odstrániteľných škvŕn, ako je atrament alebo lak na nechty, sa radšej obráťte na odbornú upratovaciu firmu.

Umývajte chladničku, aj keď ju ešte necítite: Má to vážny dôvod!

Autor: zp
Foto: Shutterstock