Radosti i starosti
Zatiaľ čo v zahraničí je cca 80 % rodinných podnikov, v ktorých sa angažujú dvaja či viacerí členov rodiny, na Slovensku je to sotva 15 %. Táto tradícia nám chýba, lebo ju prerušil totalitný režim. V posledných rokoch ide o rastúci trend, ktorý má svoje výhody aj nevýhody. Viete si predstaviť, že sa ráno zobudíte a hneď sa pohádate s manželom kvôli práci, lebo nestihol včas vypísať nejaké žiadanky, ktoré oddialia dovoz tovaru? Spoločné podnikanie alebo práca do vzťahu prinesú veľa spoločnej radosti, ale aj mnoho starostí a rizík.

Dôkladne sa poznať a akceptovať
Spoločné podnikanie je skúška, ktorá môže partnerský vzťah prehĺbiť, ale aj rozbiť. Psychológovia apelujú, aby sa pár, ktorý sa rozhodne spolu podnikať najprv dôkladne poznal. Je dôležité, aby partneri rešpektovali silné, ale aj slabé stránky toho druhého. Aby si ich nevyčítali, ale vedeli sa dopĺňať. Aby si otvorene povedali, kto sa v čom cíti silný a kto má aké deficity, aby sa netlačili do aktivít, ktoré sú tomu druhému proti srsti.   

d
Zdroj: Shutterstock

Rešpektovať potrebu byť sám
Ďalšou dôležitou zložkou spoločného podnikania je ustrážiť si svoj čas a hranice. Buďte vnímaví, aby ste včas zachytili signály „ponorkovej choroby“. Nie je cieľom byť spolu 24 hodín 7 dní v týždni. Dôležité je oddýchnuť si od seba, mať vlastné koníčky, tráviť čas aj oddelene. Spoločne pracujúci partneri by si mali dopriať oddelený relax, lebo doplatia na vzájomné presýtenie.