V roku 1900 americký ženský magazín Ladies ´Home Journal na ôsmej strane úverejnil predpoveď svojho prispievateľa, amerického stavebného inžiniera Johna Elfretha Watkinsa (1852–1903) týkajúcu sa roku 2000. Článok uviedol slovami: „Tieto proroctvá sa budú javiť čudné, takmer nemožné,“ a prísľubom, že ho skonzultovali „najväčšie vedecké a vzdelávacie inštitúcie v krajine“. Oplatilo sa. Mnohé jeho odstavce sa totiž stali realitou...

John Elfreth Watkins
Zdroj: shutterstock.com
John Elfreth Watkins

1. Digitálna fotografia

„Fotografie budú telegrafované z akejkoľvek vzdialenosti. Ak dôjde v Číne o sto rokov k bitke, o hodinu neskôr budú v novinách zverejnené jej zábery. Fotografie budú reprodukovať všetky farby prírody.“ Watkins, samozrejme, nepoužíval slovo „digitálny“ ani nešpecifikoval presne, ako budú moderné fotoaparáty a počítače fungovať, ale vcelku presne predostrel digitálnu aj internetovú technológiu.

Digitálna fotografia
Zdroj: shutterstock.com
Digitálna fotografia

2. Vyšší ľudia

„Američania budú vyšší o jeden až dva palce (2,5 až 5 cm).“ V tejto predpovedi bol v Watkins naozja neomylný. V roku 1900 bol priemerný americký muž vysoký okolo 1,68 - 1,70 metra a do roku 2000 „narástol“ na 1,75 metra. Dnes je to okolo 1,76 u mužov a 1,62 metra u amerických žien.

3. Mobilné telefóny

„Bezdrôtové telefónne a telegrafické obvody pokryjú celý svet." Manžel uprostred Atlantiku sa bude zhovárať s manželkou, sediacou v budoári v Chicagu. Do Číny budeme môcť zatelefonovať tak rýchlo, ako nás teraz prepoja z New York do Brooklynu. Medzinárodné telefónne hovory boli vo Watkinsových časoch neslýchané. Bolo to dobrých 15 rokov pred tým, než Alexander Bell uskutočnil prvý hovor medzi pobrežiami USA.