Jabĺčko
Krájanie jablka je jeden z mála rituálov, ktoré možno robíte pri sviatočnom stole aj vy. Ak máte šťastie a jadrovník má tvar hviezdy, pravdepodobne sa všetci stretnete aj o rok pri štedrovečernom stole, a budete zdraví. Ak natrafíte na nejakú galibu, niekoho z vás si možno nájde smrť.

jablko vianoce
Zdroj: Shutterstock

Rybie šupiny
Snaha zarábať čo najviac je stále aktuálna, a tak tento vianočný zvyk len tak ľahko neprevalcuje ani súčasný moderný spôsob života. Rybia šupinka vložená pod štedrovečerný tanier a neskôr do peňaženky, má jej majiteľovi zabezpečiť hojnosť peňazí. Ak ju dáte pod tanier každému pri stole, sľubuje to počas celého roka dostatok peňazí pre celú rodinu.

ryba vianoce
Zdroj: Shutterstock

Liatie olova
Naše babičky to robili počas vianočných sviatkov, ale dnes asi málokto roztápa rybárske závažia a odlieva si z nich tajuplné znamenia. Liatie olova má však tradíciu. Ľudia ho roztápali nad plameňom a liali do studenej vody. Tvar, ktorý po stuhnutí olova vznikol, predpovedal budúcnosť. Napríklad keď pripomínal hviezdu, sľuboval úspech a uznanie.

Tajomstvo vody
Polnoc Štedrého dňa želá odvážlivcom, ktorí chcú kúzliť sami. Stačí, že keď sa rozozvučia polnočné zvony, vyseká do ľadu v rybníku otvor a zahľadí sa do vody. Na hladine by mal vidieť prierez svojím doterajším životom, ale keď polnočný zvon udrie poslednýkrát, na okamih by mal zazrieť aj budúcnosť.