Ľudia odnepamäti veria v silu čarodejníckych fliaš. Ich história siaha až do čias starého Egypta. Vtedy vraj mágovia písali zaklínadlá a mená na papyrus a zapečatené ich pochovali, bezpečne ukryté v nádobe, s mŕtvym. Bol to rituál, ktorý mu mal zabezpečiť pokojný prechod na onen svet a v druhom živote sa postarať o pokoj a mier. Ochranné fľaše však najviac používali ľudia v čase honov na čarodejnice v druhej polovici 16. a v prvej polovici 17. storočia. Neskôr už tradícia „pochovávania“ fliaš ustupovala do úzadia.

Čarodejnícka fľaštička
Zdroj: Shutterstock
Čarodejnícka fľaštička

Už len história?
Nevšedný objav sa podaril pred pár rokmi archeológom, ktorí našli presvedčivý dôkaz o existencii magických fliaš aj z bližšej histórie. Presnejšie, ochranná fľaša mala byť súčasťou pokladu, ktorý našli v starom rozpadnutom dome v anglickom Pershore. Ochrannú fľašu niekto vložil pod kozub niekedy v 19. storočí.

Archeológov poklad šokoval, aj keď vôbec nešlo o zlaté mince či šperky. Našli len dve sklené fľaštičky, detské hračky a tri detské topánky. Neskôr zistili, že ampulky obsahovali akúsi hmotu, ktorá konzistenciou pripomínala živicu z borovice. No spočiatku nevedeli prísť na to, na čo mala slúžiť... Viac o záhadných fľaštičkách ukrytých pod kozubom prezradilo až ich podrobnejšie preskúmanie. Pôvodne fľaštičky obsahovali aj vlasy, sponku a ľudský moč! Na čo však mali tieto čarodejnícke rekvizity slúžiť?