Prv než sa pustíte do búrania a začnete znepríjemňovať hlukom a vibráciami ostatným susedom život, preverte si, či by ste nemali svoje práce ohlásiť na stavebnom úrade.

S povolením
Stavebné povolenie potrebujete vždy, keď sa chystáte zasiahnuť do nosných konštrukcií budovy. Zrušenie jedinej steny totiž môže narušiť statiku celej stavby. Ak teda plánujete robiť zásah do nosnej steny alebo panelu, prípadne sa chystáte obrátiť celý byt „naruby“ a úplne zmeniť jeho dispozíciu, rozhodne svoj zámer nezatajte.

V takom prípade budete potrebovať stavebné povolenie, podporené vyjadrením skúseného statika, a súhlas správcu bytového domu. Statik posúdi, či „prerábka“ nezasiahne do konštrukcie vášho bytu, ale aj bytového domu ako celku.

Bez povolenia
Stavebné povolenie nebudete potrebovať, ak sa nechystáte búrať žiadne steny, ale chcete len vynoviť kúpeľňu, vymeniť starú vaňu za novú, zmeniť obkladačky alebo ste zatúžili po novej kuchynskej linke či zárubniach. Nič však nepokazíte, ak sa pôjdete informovať na stavebný úrad, lebo práve ten váš môže mať prísnejšie pravidlá. Platí to, aj keď sa chystáte zaskliť balkón. Ak sa ním výrazne zmení vzhľad budovy, bez stavebného povolenia to nepôjde.

d
Zdroj: Shutterstock

Informujte susedov
Na spoločné vchodové dvere či iné viditeľné miesto umiestnite oznam pre susedov. Požiadajte ich o zhovievavosť, ale najmä im oznámte približný časový rozsah, odkedy a dokedy bude prerábka prebiehať. Ak ste na ňu potrebovali povolenie stavebného úradu, vyveste aj jeho fotokópiu. Ak si nechcete znepriateliť susedov, snažte sa udržiavať čistotu v spoločných priestoroch bytovky. Stavebný odpad nevyhadzujte ku kontajnerom. Odvážajte ho do zberného dvora alebo si prenajmite veľkokapacitný kontajner.