Kritéria pre výber šiat

Začnime vhodnými šatami pre vás. Pri výbere šiat sa riaďte formálnosťou svadby, ročným obdobím a typom vašej postavy. Módne trendy sú až na ruhom mieste. Šaty by určite nemali byť vulgárne – príliš krátke, priesvitné alebo s výstrihom po pupok. Takisto sa podľa možností vyhnite čisto bielym šatám, biela farba je totiž obvykle rezervovaná pre nevestu. Vhodnejšie sú nežné odtiene ružovej, belasej alebo zelenej. V lete si môžete dovoliť šaty na ramienka zo vzdušných látok a s potlačou kvetov. I keď väčšina svadieb má poloformálny až neformálny charakter, materiál by mal pôsobiť luxusnejšie, a v ideálnom prípade odvádzať vlhkosť od tela a nekrčiť sa. Úplným tabu sú teplákovina a tričkovina. Naopak, vhodnými materiálmi sú padavé látky – satén, viskóza, mušelín, žakar, a pod.

U mužov je problém s oblečením jednoduchší. K saku a kravate patrí jednoznačne košeľa s dlhým rukávom, a to aj napriek horúčavám.

Kde zohnať vhodné oblečenie pre deti?

Slávnostné oblečenie pre dcéru a syna hľadajte v ponuke španielskej značky mayoral. Nájdete tu trendové kúsky na všetky príležitosti – od oblečenia na voľný čas až po dievčenské šaty alebo košele, saká či nohavice pre chlapcov na svadbu. Výhodou je, že ratolesť zaoblečiete od hlavy po päty na jednom mieste, vrátane topánok. Oproti iným značkám je ponuka skutočne bohatá a je z čoho vyberať. Mayoral sa špecializuje na módu výhradne pre deti od narodenia až do veku cca. 16 rokov.

Pretancovať celú noc zvládnete len v pohodlných topánkach

Elegantné sandále (bez siloniek!) si môžete obuť len v prípade, ak je svadba vyslovene neformálna. Ináč by ste mali mať na nohách silonky a obuté klasické lodičky s uzavretou špičkou a pätou. Nie každá žena je zvyknutá na podpätok. Tancovanie v klasických lodičkách celú noc sa môže prejaviť opuchnutými a bolestivými nohami. Preto majte so sebou aj náhradnú obuv, napr. balerínky, ktoré si prezujete po formálnej časti svadby. Najväčšie trápenie vám spôsobia malé, úzke a nerozchodené topánky. Seba, deti i manžela zaobujte do pravej kože, ktorá sa vyznačuje priedušnosťou a prispôsobí sa tvaru chodidla. Výhrou však nie je ani prehnane väčšia obuv, v ktorej sa kĺže noha. Posúvaniu nohy a otlakom výborne zabráni podpätenka. Podpätenky celkovo znižujú záťaž kĺbov a svalov nôh. Na existujúce otlaky a obzvlášť náchylné miesta môžete použiť aj gélové chrániče prstov – gélové návleky alebo samolepiace krúžky.

S prázdnymi rukami určite nie!

Prvá vec, ktorá sa zvykne mladomanželom odovzdávať hneď po obrade, je kytica. Pri toľkom počte kytíc si ich nevesta a ženích ani nestihnú všetky vychutnať. Vhodnou, i keď menej tradičnou alternatívou k živej kytici sú ruže v boxe. Mydlové kvety vyzerajú ako skutočné, nezvädnú, a v novej domácnosti budú rozvoniavať ešte dlhé týždne po svadobnom dni. Alebo teda, až kým sa mladomanželia nerozhodnú pripraviť si z červených pukov ruží romantický kúpeľ...

Okrem kvetov v elegantnom boxe môžete darovať mladomanželom aj iné bytové dekorácie a doplnky. Vkusným darčekom môže byť napr. luxusný svietnik, porcelánová séria šálok a tanierov s maľbami svetových umelcov alebo keramická soška. Ochranu a lásku symbolizujú anjele, resp. anjeli. Anjel sa hodí ako darček pre najbližších, teda ak sa žení váš brat, vydáva vaša sestra či veľmi dobrá kamarátka.

Ak si nie ste istá vkusom mladomanželov, alebo ak si to želajú, darujte im radšej peniaze. Aj tie by však mali byť v peknej obálke spolu s blahoželaním a podpisom. Výška sumy je dobrovoľná, no zvykne sa odvíjať od nákladov, ktoré majú mladomanželia na svadbu za jedlo, pitie, prípadne ubytovanie na jednu dospelú osobu. Pri bežných svadbách je to okolo 50 Eur. Ak ste pozvaní ako pár, túto sumu vynásobte dvoma. A ak ste na svadbe svedkom alebo patríte k blízkym príbuzným niektorého z mladomanželov, darovaná suma by mala byť ešte o niečo vyššia.