Vysoké fixné výdavky?
Pokúste sa eliminovať veci, ktoré sa dajú. Nájomné zaplatiť musíte, ale možno môžete chodiť do práce peši alebo na bicykli. Naozaj si musíte zobrať pôžičku na nový televízor? Máte v rozpočte priestor na ďalšiu splátku? V druhej kategórii určite nájdete položky, ktoré by ste mohli oželieť a vytvorili si priestor na cielené sporenie. Tieto peniaze sa raz určite zídu, a ak sa vám podarí dosiahnuť, že 20 % z príjmu si odložíte pre seba a svoju budúcnosť, máte istotu, že ste zvládli základy finančného plánovania.

Myslite na budúcnosť
Zdroj: Shutterstock
Myslite na budúcnosť

Buďte zodpovedné
Skôr ako si zoberiete pôžičku, zamyslite sa, či úžitok z nej, napríklad kúpa nového smartfónu, prevyšuje cenu, ktorú zaň zaplatíte. Nákupy na splátky či pôžičky sa dajú riešiť aj opačne: najskôr šetriť, potom kúpiť. Vyhnete sa tak situácii, že pôžičiek bude toľko, že vám v banke nevyjde úver na riešenie naozaj dôležitého problému. Lákavé je aj využitie debetu na účte, kreditná karta či rýchla pôžička. Toto sú veci, ktoré treba zvážiť s chladnou hlavou, nie pod vplyvom impulzívnej potreby kúpiť si niečo hneď. Zriaďte si sporiaci účet v banke a z každej výplaty naň odložte určitú čiastku. Vytvoríte si tak zdroj peňazí, z ktorého môžete neskôr robiť nákupy z kategórie „zábava“. Je to nielen motivačné, ale hlavne - vyhnete sa zbytočnému zadlžovaniu.

Držíte peniaze pevnou rukou?
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Držíte peniaze pevnou rukou?

Potrebujete len 500 alebo 1 000 eur?
Povolené prečerpanie alebo kreditná karta sú vhodná voľba, ak chcete využiť krátkodobú pomoc z banky. Kreditku je lepšie použiť pri bezhotovostnom platení v obchode. Môžete využiť bezúročné obdobie, no podstatné je včas uhradiť dlžnú sumu. Určite ňou nevyberajte hotovosť z bankomatu, za čo sa účtujú vysoké poplatky. Ak musíte za niečo zaplatiť v hotovosti, vhodnejšie je povolené prečerpanie, teda debet na účte. Vyberte len čiastku, ktorú aktuálne potrebujete. Banka účtuje debetný úrok zo sumy, ktorú ste prečerpali, a za počet dní, ktoré ste boli v mínuse. Čím skôr sumu vrátite, tým menej zaplatíte na úrokoch.