Napriek tomu ľudia veria, že ich navštevujú duše mŕtvych alebo že v ich príbytku straší. Väčšina z týchto úkazov sa objavuje v noci. Odborníci tvrdia, že pocit, že vás navštívil duch, dokážu vedecky vysvetliť. Môže za to spánkový vzorec.

Vedecky podložené?
Profesorka psychológie na Goldsmithskej univerzite Alice Gregoryová v tom má jasno. Podľa nej ide len o niektoré formy porúch spánku. Jednou z nich je spánková paralýza - keď dosiahnete stav hlbokého spánku alebo fázu REM, v ktorej snívate. Problém je, že asi 8 percent ľudí počas tejto fázy vníma a práve to spôsobuje, že sa im snívajú sny, ktoré pôsobia až príliš skutočne.
Gregoryová tvrdí, že pocit, že vidíte duchov, môže súvisieť s takzvaným syndrómom explodujúcej hlavy - keď vás počas zaspávania zobudí hlasný zvuk, ktorý v skutočnosti neexistuje.

duchovia ezoterika
Zdroj: Shutterstock

Podľa psychologičky ide o sluchovú halucináciu. „Keď zaspávate, časť mozgu, ktorá je zodpovedná za vedomie, začína obmedzovať vašu schopnosť hýbať sa, vidieť či počuť veci. Keď v spánku začujete hlasnú ranu, môže sa tak stať v dôsledku oneskoreného nástupu tohto procesu. Namiesto toho, aby mozog sluchové neuróny umlčal, vystrelia doň.“