Dve hodiny na facebooku a TOTO sa s vami udeje!
Naozaj majú pravdu?

Výskum, ktorý vykonali takmer na dvoch tisíckach mladých ľudí vo veku od 19 do 32 rokov v Spojených štátoch amerických, potvrdil domnienku, že Twitter, Facebook, Pinterest a ďalšie platformy spôsobujú, že čoraz viac ľudí sa cíti osamelo.

Dve hodiny

Podľa výsledkov prieskumu čelia tí, ktorí strávia na sociálnych sieťach viac než dve hodiny denne, dvojnásobne väčšiemu riziku, že sa dostanú do sociálnej izolácie. Navyše sa ukazuje, že sledovanie šťastných životov a úžasných zážitkov cudzích ľudí v nás vyvoláva závistlivé pocity.

Otázka však je, či bola skôr osamelosť alebo sociálne siete. „Ešte nevieme, čo bolo prvé,“ hovorí autorka štúdie Elizabeth Millerová z Pittsburskej univerzity. Podľa nej je možné nielen to, že sa k sociálnym médiám obracajú najviac práve ľudia, ktorí sa cítia osamelo a izolovane, ale aj fakt, že rastúca aktivita vo virtuálnom priestore nás vzďaľuje od skutočného sveta.

Dobrý sluha, zlý pán
Lebo čím viac času strávite na sociálnych sieťach, tým menej vám ho zostane na reálne spoločenské stretnutia. Lenže čo ak ide o introverta, ktorý sa s nikým naživo stretávať nechce? Alebo o človeka, ktorý sa stretáva s priateľmi, ale strávi hodiny vo vlaku a na sieti si kráti cestu? Alebo o ľudí, ktorým sociálne siete umožňujú zapojiť sa aspoň virtuálne do spoločenského života? Napríklad ženy s malým dieťaťom, ktoré si nemôžu len tak vyraziť večer na kávu, alebo fyzicky hendikepovaní ľudia? Tí zvyčajne vďaka internetu a sociálnym sieťam majú možnosť komunikovať s priateľmi.

Je váš počítač v bezpečí? Prekryte si webkameru lepiacou páskou!

Dve hodiny na facebooku a TOTO sa s vami udeje!

Nedajte sa znervózniť
Viete, čo je syndróm FOMO (Fear of Missing Out – strach, že mi niečo utečie)? Začína sa frustráciou, ktorú vo vás vyvolajú fotky a videá z večierka, na ktorý vás nikto nepozval. Pokračuje informáciou o zásnubách ďalšej kamarátky a končí sa konštatovaním, že máte pod statusmi omnoho menej lajkov než nudná kolegyňa z práce. Kto z toho neupadne do depresie, ten má zrejme šťastie, že patrí medzi hŕstku odolných.

Podľa výskumov sa problémy so zvládaním vplyvu sociálnych sietí na ľudskú dušu najväčšmi týkajú tínedžerov a mladých ľudí. „Problémy s duševným zdravím a so sociálnou izoláciou sa medzi nimi šíria ako epidémia,“ upozorňuje profesor Brian Primack z Pittsburskej univerzity.
Podľa neho je človek spoločenský tvor, ale moderný spôsob života nás od seba čoraz viac vzďaľuje. „Môže to síce vyzerať, že sociálne médiá ponúkajú možnosti, ako túto spoločenskú potrebu naplniť, ale naša štúdia ukazuje, že to zrejme nebude správna cesta,“ dodáva profesor Primack.

Dámy, dávame vám do pozornosti užitočné appky

Ako z bludného kruhu?

Jedným z najväčších úskalí modernej doby je fakt, že ste zavalená informáciami, o ktoré ani nestojíte. Čo urobiť?

  • Občas poupratujte aj v počítači a vyhádžte zo života profilu balast, ktorý vám berie čas a energiu. To isté urobte aj so zoznamom priateľov. Možno medzi nimi nájdete ľudí, ktorých ste o priateľstvo požiadali omylom. Vyhoďte aj tých, ktorých statusy vás rozosmutnia, privádzajú k hnevu, obťažujú alebo vo vás prebúdzajú závisť. Alebo ich aspoň prestaňte sledovať.
  • Naordinujte si dni internetovej abstinencie. Na telefóne vypnite dáta a upozornenia na nové správy a statusy. Počítač používajte len na prácu alebo kvôli škole, nie na sociálne siete.
  • Urobte si poriadok v pojmoch. Stretnutie s kamarátmi nie sú hodiny četovania na počítači. Ide o stretnutie, počas ktorého si pozeráte priamo do očí.

Autor: Marcela Martinková
Foto: Shutterstock.com