Ruža

Sladká vôňa a chuť čaju z kvetov ruží je skutočný zážitok. Vyvoláva pocity radosti a šťastia, sústredenie aj romantickú náladu. Ruža je však aj liečivá - podporuje plodnosť, činnosť kardiovaskulárneho systému, duševnú rovnováhu, zrak, normálny stav pokožky a neposlednom rade aj vylučovanie a trávenie. Čerstvé puky sa zbierajú, keď sú mladé a v celku, aby sa zachovala sýta vôňa ruží. Lupene ruží krásne vyniknú aj v rôznych studených drinkoch, ich kvetinová vôňa a chuť doplní akýkoľvek dezert.

Ruže
Zdroj: shutterstock
Ruže

Feniklové semienka

Fenikel pôsobí ako urýchľovač metabolizmu, prírodný prostriedok na chudnutie, ale zároveň povzbudzuje apetít, lebo z neho skvelo trávi. Podporuje vyprázdňovanie, dokonca pomáha vyplavovať parazity z tela. Prečisťuje obličky, posilňuje imunitný systém a je skvelý na liečbu kašľa a nádchy.

Na trávenie
Zdroj: shutterstock
Na trávenie

Kvety rumančeka

Ako čaj sa používajú hlavne pri žalúdočných a črevných ťažkostiach, pri chrípke, nádche, zápaloch priedušiek a poruchách menštruácie. Táto skromná bylinka hojí, regeneruje a dezinfikuje aj zvonka, preto sa po stáročia využíva aj na obklady, kúpele, ako kloktadlo alebo do mastičiek a krémov.

Viac tipov v aituálnom Špeciáli:

babicky
Zdroj: Archív