Aj keď máte doma čistučko a voňavo, aj predmety, s ktorými prichádzate denne do kontaktu (a neutierate z nich prach), si vyžadujú pravidelné čistenie či výmenu. Inak sa z nich stáva časovaná bomba plná nebezpečných baktérií...

KÚPELŇA

Zubná kefka
Najneskôr po 3 mesiacoch
Meníte ju, až keď na nej odstávajú štetinky? Robíte chybu. Platí pravidlo, že zubnú kefku by ste mali vymeniť za novú najneskôr po 3 mesiacoch, alebo ihneď, ak ste boli prechladnutá alebo ste prekonali infekčné ochorenie. Na starej zubnej kefke totiž zostávajú choroboplodné zárodky.

s
Zdroj: Shutterstock

Uteráky
Raz za 3 dni
Uteráky a osušky môžu byť plné baktérií aj plesní. Meniť za čisté by ste ich mali raz za 3 dni. Po každom použití by mali čo najskôr vyschnúť, nemali by ste si utierať uterákom na ruky tvár a nezabúdajte, že každý člen domácnosti má mať vlastný uterák.

Špongie na mejkap
Raz do týždňa
Vstúpte si do svedomia: Kedy naposledy ste dôkladne vyprali štetec na púder alebo špongiu na mejkap? Mali by ste to robiť raz do týždňa vo vlažnej vode, do ktorej pridáte zopár kvapiek šampónu. Inak sa v nich hromadia nielen zvyšky kozmetických prípravkov, ale aj kožný maz a šupinky kože. Toto všetko je živnou pôdou pre baktérie.