Jarné ošetrovanie trávnika

Na jar sa zo zimného spánku prebúdza aj trávnik. Pri teplotách, ktoré cez deň vystúpia aspoň na 10 °C a v noci neklesnú pod 5 °C, začína trávnatý koberec rásť. Keď zakvitne zlatovka (Forsythia), môžete začať s prvým kosením, v závislosti od oblasti to môže byť už v marci. Ak je po prvom kosení mierne sucho a zamračená obloha, môžete po trávniku rozhodiť dusíkaté hnojivo s pomalým uvoľňovaním živín. Po prihnojení trávnika počkajte 2-3 týždne, potom ho začnite prevzdušňovať.

Jarné ošetrenie trávnika
Zdroj: archiv, shutterstock
Jarné ošetrenie trávnika

Hortenziám odstráňte staré kvety

Hnedé súkvetia najčastejšie pestovaných hortenzií kalinolistých sa ponechávajú počas zimy na kroch. Okrem toho, že skrášľujú a ozvláštňujú záhradu, chránia nové kvetné púčiky, ktoré sa nachádzajú tesne pod starými súkvetiami. Tento druh nasadzuje kvetné púčiky už v jeseni predchádzajúceho roka. Základ tohtoročných kvetov rozpoznáte na výhonkoch aj voľným okom. Hortenzii kalinolistej sa v tomto období preto odstraňujú len staré odkvitnuté suché súkvetia.

Režte ich vždy nad prvým zeleným párom púčikov. Vrcholy výhonkov, ktoré odstránite, by však nemali byť dlhšie ako 30 cm. Staré niekoľkoročné výhonky, ktoré prehusťujú ker a málo kvitnú, zmlaďte tak, že im odstránite celé staré konáre na úrovni pôdy. Vnútri kra sa uvoľní miesto na nové prírastky.