Kybernetickí zločinci čakajú na každú chybu. Kým pred rokmi sa snažili prostredníctvom internetu ukradnúť citlivé dáta, peniaze alebo poškodiť dobré meno spoločnosti, do ktorej sa nabúrali, dnes používajú počítače a internetovú sieť ako najmodernejšie zbrane budúcnosti.
„Stačia im na to USB zariadenia, e-maily či sociálne siete. Bezpečnostné opatrenia by sa teda nemali dotýkať len klasickej počítačovej siete, ale všetkých digitálnych či smart zariadení s pripojením na internet, ale aj vašich účtov na sociálnych sieťach, v elektronických obchodoch či pri službách internet bankingu,“hovorí počítačový expert Dragan Martinović.
Čo je riskantné
Správajte sa zodpovedne a dodržiavajte aspoň základné bezpečnostné opatrenia. Antivírusové programy a zložité heslá by pre vás mali byť samozrejmé. Zo štatistík Kaspersky Lab vyplýva, že až 10 percent ľudí používa rovnaké heslo pre všetky online účty a prístupy k online službám. Takéto správanie je riskantné, lebo ak sa kyberzločincovi podarí získať heslo k jednému z účtov, má v rukách kľúč k všetkým ostatným účtom.
Dámy, dávame vám do pozornosti užitočné appky
Riziká sú všade
Existuje veľa spôsobov, ako môžu kyberzločinci napadnúť váš digitálny život. Stačí, ak vám pošlú e-mail, ktorý obsahuje nebezpečné linky s infikovanou prílohou. Alebo cez podvodné webové stránky, cez ktoré môžu ľahko získať prístupové údaje k vašim účtom a „vybieliť“ ich pri online nakupovaní, pri používaní verejných wi-fi sietí, ale aj v prípade, ak sa váš mobil, tablet či smartfón dostanú do nesprávnych rúk.
Sme online
Viete o tom, že až 40 percent populácie sveta má podľa štatistík internetové pripojenie? Prieskumy tvrdia, že v jednej domácnosti máte priemerne viac ako šesť zariadení, s ktorými sa dokážete pripojiť na internet. Podľa prieskumu Slovakia online 2015, ktorý uskutočnila agentúra Median SK, počet Slovákov, ktorí využívajú internetové služby, sa za posledných 10 rokov viac ako zdvojnásobil. Znamená to, že priemerný používateľ internetu nad ním denne strávi takmer tri hodiny.
V hľadáčiku
Pozor na to, kto vás sleduje. Vždy keď ste online, môžete sa stať objektom neželaného sledovania. Vo virtuálnom svete existuje množstvo programov i aplikácií, ktoré dokážu sledovať vaše online aktivity a získať tak napríklad vaše prihlasovacie údaje. Podľa prieskumu Kaspersky Lab sa jeden zo siedmich respondentov priznal k tomu, že mali skúsenosť s hacknutím webkamery, cez ktorú ich cudzí ľudia tajne sledovali. Okrem toho, že ide o nepríjemný zásah do súkromia, zločinci vedia získať o vás oveľa viac informácií, ako by ste chceli.
Zaujmite zamestnávateľa a získajte miesto snov takto!
Na čo ťukáte?
Keď ste pripojená na internet, neznamená to, že máte súkromie. Do akej miery je teda komunikácia na internete súkromná? Možno vás neprekvapí, že sa vo vašom profile na sociálnych sieťach objaví reklama na produkt alebo službu zo stránky, ktorú ste nedávno navštívili. Vaše aktivity a zvyky na webe totiž sledujú rôzne reklamné služby a spoločnosti.
Tak, ako vie odsledovať vaše online správanie a komunikáciu spoločnosť predávajúca reklamu, rovnako dobre vie o každom vašom kroku aj kyberzločinec. Preto pri každej komunikácii v online zvážte, čo kam píšete, aj keď ide o zdanlivo uzavretý dialóg. Všetko, čo je raz online, tam už ostane a je takmer nemožné zmazať stopy po aktivitách, ktoré ste uskutočnili vo virtuálnom svete
Fotky pred partnerom
Strata fotografií nahratých v počítači je vraj stresujúcejšia než rozchod s partnerom či ochorenie domáceho zvieratka. Až 44 percent z vás priznalo, že fotografie a videá uložené v počítačoch, smartfónoch či v iných zariadeniach sú citlivé do takej miery, že by ste neboli radi, aby ich ktokoľvek iný videl, a ich strata by pre vás znamenala katastrofu.
Báječný tip
Prekryte si webkameru lepiacou páskou a vypnite zvuk mikrofónu vždy, keď ho nevyužívate.
Autor: Marcela Martinková
Foto: profimedia