Opatrenia súvisiace so šírením COVID-19 zasiahli nielen ekonomiku krajiny, ale aj negatívne ovplyvnili rodinné rozpočty v mnohých domácnostiach. Opäť sa potvrdili slová odborníkov na financie, aká dôležitá je rezerva. Ak ste ju mali, zrejme vám nehrozili väčšie finančné problémy. Ale čo, keď ste ostali ako ryba na suchu? RADÍ odborníčka na financie Andrea STRAKOVÁ

Spotrebný šok
Zatvorené školy prinútili rodičov čerpať OČR, firmy krátia výdavky, časť ľudí musí vyžiť len z toho, čo im poskytne štát v rámci opatrení. Potom prichádza problém s vykrytím výdavkov a hrozí, že domácnosť nebude mať dostatok prostriedkov na splácanie úverov. „Ak rodine alebo jednotlivcovi klesne príjem o viac ako 30 percent, dostane takzvaný spotrebný šok. Bez ohľadu na to, že sa môže uskromniť, prežíva emócie ako stres, strach, úzkosť, obavy,“ hodnotí situáciu odborníčka na financie Andrea Straková. Odporúča, že ak vám záleží na „životnej pohode“, nemali by ste strácať čas zbytočnými úvahami „čo by sa mohlo stať“, a radšej sa pripraviť.

Úsmev cez slzy
Neplánujeme zlyhávať, ale zlyhávame pri plánovaní! Odborníci na financie to tvrdili už dávnejšie a súčasná situácia im dáva za pravdu. „Myslím si, že prežívame obdobie, keď každému musí byť jasné, že rezerva je základ dlhodobej finančnej pohody rodín. A otázka, čo sa môže stať, dnes vyvoláva úsmev cez slzy. Je jedno, čo sa môže stať, pointa je v tom, že nech je to hocičo, s finančnou rezervou sa rodine žije pohodlnejšie, voľnejšie, ľahšie,“ vysvetľuje Andrea Straková.

s
Zdroj: Shutterstock

Pomoc od štátu
Preklenúť súčasné ťažké obdobie a výpadok príjmu majú pomôcť niektoré opatrenia štátu. Väčšina z nich je namierená na firmy a zamestnávateľov, čím prirodzene pomáhajú aj ich zamestnancom, aby neprišli o prácu a príjem. Štát chráni aj nájomcov - či už bežných bytov, alebo podnikateľských priestorov. Ak sa pre koronavírus dostanú do problémov s platením nájomného, prenajímateľ s nimi nemôže ukončiť zmluvu a vyhodiť ich na ulicu.