Vizáž či genetika? 
Pri hľadaní životného partnera je síce vzhľad - najmä na začiatku vzťahu - veľmi dôležitý, lebo partnera, či chcete, alebo nie, si naozaj najskôr vyberáte očami. Lenže aj stretnutie s adonisom nemusí znamenať, že medzi vami preskočí iskra, lebo láska je náročnáa vyžaduje si toho oveľa viac.

Voniate si navzájom?
Zdroj: Shutterstock
Voniate si navzájom?

Existujú štúdie, podľa ktorých dokonca môžete nájsť ideálneho partnera vedecky - pomocou genetiky. Mnohí vedci sú však skôr skeptickí a tvrdia, že s partnerom, ktorého by ste našli len na základe vhodnej DNA, vám to nemusí fungovať. Zatiaľ neexistujú žiadne presvedčivé dôkazy o tom, že vďaka jej zhode môžete nájsť pravú lásku.

Dôvod je prostý - ľudí ovplyvňuje aj kultúra a výchova a to je niečo, čo žiaden vedec v DNA vzorke nenájde. Lebo správanie a konanie ľudí môže ovplyv­ňovať spoločnosť, v ktorej žije, ale aj sociálne postavenie, životné skúsenosti, sklamania v predchádzajúcich vzťahocha očakávania od nového partnera. Spoliehať sa pri hľadaní partnera na DNA sa preto nemusí vždy vyplatiť.

Záhadný gén
Iný názor majú americkí vedci. Myslia si, že kľúčom k šťastnému manželstvu je práve zhodná DNA a nie vzájomná príťažlivosť, spoločné záujmy, rovnaké názory a mnohé iné „drobnosti“, ktoré držia pár spolu. Dôkazom ich tvrdenia má byť viac ako 20 rokov trvajúca štúdia, ktorá ukázala, že keď si zoberiete partnera so zlým génom 5-HTTLPR, ktorý vraj môže za reguláciu sérotonínu v tele, šťastné manželstvo nečakajte. Za zaľúbenosť a lásku až za hrob podľa nich môže práve tento gén. Má spoluvytvárať emócie, ktoré ovplyvňujú vzťahy a ochotu žiť s niekým v páre. Každý z nás ho zdedí od rodičov. Paradoxne teda práve rodičia podľa vedcov môžu za šťastie v láske...