VEDELI STE, ŽE...

… huby sprevádzajú človeka od pradávna?

Brezovník, známy antibiotickými účinkami, napríklad našli v mumifikovanej kostre Ötziho v Tyrolských Alpách. Podľa vedcov je tak jasné, že naši prapredkovia dobre poznali účinky lesných hríbov.

Liečivé zázraky
Zdroj: archív
Liečivé zázraky

Hliva ustricovitá

Obsahuje prevažne vitamíny skupiny B, vlákninu, horčík, fosfor, draslík a selén. Huba preukázateľne posilňuje imunitný systém, obsahuje vitamíny a potrebné stopové prvky. Upravuje hladinu cholesterolu a krvný tlak. Hlivu si môžete vypestovať aj samy.

Hliva ustricovitá
Zdroj: shutterstock
Hliva ustricovitá

Prášnica bradavičnatá

Konzumuje sa po tepelnej úprave, len tak je jedlá. Na kožné problémy sa osvedčila liehová tinktúra. Hovorí sa, že prach z tejto huby zastavuje krvácanie. Ak niekomu tiekla krv z nosa, vdychoval prach z prášnice, no dnes sa už vie, že to môže spôsobiť iba ak pľúcne ochorenie.

Reishi

Čínska medicína ju ako božský hríb nesmrteľnosti využíva už viac ako 4-tisíc rokov. Obsahuje vysokú koncentráciu antioxidantov, aminokyselín, vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov. Podporuje imunitný, dýchací a kardiovaskulárny systém. Taktiež pomáha psychike a zlepšuje spánok.