Iba na skok od Trnavy, neďaleko obcí Dechtice a Naháč, stoja ruiny Kostola a Kláštora svätej Kataríny Alexandrijskej. Ak rozmýšľate, kam sa vybrať na turistiku, vedzte, že tu si vyberie aj občasný, aj športovejšie naladený turista. Cesty do Katarínky totiž vedú z viacerých strán. Je len na vás, koľko máte času a energie.

Magické cestovanie
Zdroj: Archív E.T.P.
Magické cestovanie

Z Naháča pôjdete po nenáročnom turistickom chodníku označenom modrou značkou. Cesta lesom vám zaberie maximálne hodinku. Z Dechtíc sa pripravte na trasu s dĺžkou okolo piatich kilometrov a väčším prevýšením, ktorú zdoláte za hodinu a pol. Dostanete sa tam aj z opačnej strany – z Hradišťa pod Vrátnom. V lete chodí na Katarínku veľa ľudí, preto sa sem vyberte skôr, ako sa začne sezóna.

Kde sa vzal?
Kláštor sv. Kataríny, ktorý patril františkánskemu rádu, založili v roku 1618 v malokarpatských lesoch na mieste, kde sa podľa legendy zjavovala svätá Katarína mladému grófovi a pustovníkovi Jánovi Apponyimu. Rozsiahly barokový kláštorný komplex postupne rozširovali a zveľaďovali a patril k najvýznamnejším pútnickým miestam Ostrihomskej arcidiecézy.

Neskôr bol objekt viackrát poškodený, až ho nakoniec v roku 1786 zrušil cisár Jozef II. Kláštor začal pustnúť, inventár odniesli alebo zničili. V súčasnosti tu prebieha konzervovanie ruín a múrov a archeologický výskum. Dobrovoľníci sa snažia už od roku 1995 zachovať Katarínku v takom stave, aby tu bola aj pre ďalšie generácie.

Viac vo FOTOGALÉRII.