Na podvodníkov natrafila aj Daniela. V smartfóne na ňu „vyskočila“ reklama na možnosť vyhrať mobilný telefón. Všetko naznačovalo tomu, že súťaž zastrešuje jej mobilný operátor, tak na odkaz, ktorého podmienkou bolo zaplatenie symbolického poplatku, klikla a zaplatila ho prostredníctvom smartbankingu, teda cez telefón.

Je to podvod?
Zdroj: Profimedia
Je to podvod?

„Platbu som odťukla a ihneď som si uvedomila, že poskytnúť platobné údaje na niečo, čo som ja aktívne nevyhľadala, bola asi poriadna hlúposť,“ vraví. Nemýlila sa. Po čase jej začali z účtu postupne odchádzať peniaze. „Začalo sa to spomínaným eurom, o dva dni si stiahli päťku a ďalší týždeň už dvadsať eur,“ hovorí Daniela. Svoj problém musela vyriešiť v banke zablokovaním účtu a zrušením karty. Našťastie sa jej podarilo peniaze získať späť, nie je to však pravidlom...

Podvodníci útoky nesmerujú voči banke, ale priamo voči vám. Snažia sa od vás vylákať údaje o platobnej karte alebo prístupové heslá do elektronického bankovníctva. Ako na nich, radí Sylvia Ďatelinková, právnička Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie.

Je to podvod?
Ako zistíte, že máte dočinenia s podvodníkom? „Rozpoznať podvodnú e-mailovú správu môžete pomerne jednoducho. Zamerajte sa na kontrolu adresy odosielateľa,“ hovorí Silvia Ďatelinková. Adresa zvyčajne obsahuje neobvyklé meno a priezvisko alebo skomoleninu názvu spoločnosti pod ktorej menom sa útočníci schovávajú.

Všímajte si aj toto:

  • V názve odosielateľa môže byť vynechané či zamenené písmenko alebo zmenená prípona, napríklad namiesto .sk je uvedené .com.
  • Podvodná e-mailová správa je typická svojou urgentnosťou, vyzýva vás, aby ste čo najskôr klikli na odkaz v nej uvedený.
  • Obvykle je zasielaná v nezvyčajnú hodinu, napríklad skoro ráno. Zvykne obsahovať štylistické či gramatické chyby, nesprávne slová a môže budiť dojem strojového prekladu textu. Miestami v nej chýbajú interpunkčné znamienka či diakritika.
  • Najnovšie sú v kurze podvody realizované telefonicky, alebo prostredníctvom e-mailu (phishing), kedy sa podvodná e-mailová správa môže na prvý pohľad javiť, že vám ju zasiela banka, doručovateľská alebo poštová služba.