Opatrenia sa pomaly uvoľňujú, a tak sa konečne vnúčatá opäť stretávajú so starkými a rodičia majú možnosť urobiť si s deťmi atraktívny program, ktorý opäť spojí rodinu po ťažkých časoch. Veru, je za čo odmeniť deti aj samých seba. Školáci sa celý rok vzdelávali prevažne z domu a svojich kamarátov videli len cez internet. A museli sa naučiť, že hoci sú rodičia od nich iba na pár krokov, nemôžu sa im venovať niekedy aj celý deň.

Ilustračné foto
Zdroj: Shutterstock

Ony sa nudili, no rodičia museli pracovať. Tieto situácie od nich vyžadovali veľkú dávku sebadisciplíny - aj od tých najmenších, ktorí nie úplne chápali, čo sa vlastne deje. Je preto nevyhnutné vynahradiť im tieto mesiace pobytom v prírode, zábavnými aktivitami, ale najmä aktívne prežitým časom. Nie iba jeden deň, ale pravidelne. Spoločne strávený čas je ten najlepší darček.

Dajte deťom rituál

A najlepšie vo forme písomnej záruky. Tým najmenším namaľujte hoci obrázok s činnosťami, ktoré budete spolu robiť v presne naplánovanom čase. Mimochodom – máte ako rodina počas týždňa alebo mesiaca spoločné rituály? Vytvoriť si nejaké ako darček, je naozaj dobrý nápad – pre rodičov rovnako ako pre aktívne babky a dedkov.

„Rodinné rituály môžu byť hoci aj spoločné raňajky či večere alebo víkendové pohybové hry vonku, napríklad kopanie lopty,“ odporúča Petra Ragas z OZ Rozumieme deťom. Stačí, aby si dieťa mohlo vybrať obľúbené jedlo alebo hru a hneď sa aj na spoločné chvíle začne pozerať inak.