Nie je dôležitý spôsob, ale intenzita

Máte pocit, že ste už pri učení jazyka vyskúšali všetko, ale nič z toho nezafungovalo a vy stále z jazyka ovládate len zopár fráz a základy gramatiky? Možno by ste mali prestať hľadať zázračné spôsoby, ale jednoducho sa začať jazyku venovať. Podľa jazykovej mentorky nie je ani taká dôležitá metóda, ako to, ako často s touto metódou pracujete. Keď sa jazyku venujete len dvakrát do týždňa, nikdy sa ho nenaučíte.

„Naša pamäť funguje tak, že keď si chceme niečo dlhodobo zapamätať, musíme sa s danou informáciou stretávať v opakovaných intervaloch, ktoré sa môžu postupne zväčšovať. To znamená, že úplne ideálne si zapamätáme veci, keď sa ich naučíme, zopakujeme si ich napríklad o deň, potom o tri, o sedem, o mesiac,“ vysvetľuje jazyková mentorka Lýdia Machová.

Učenie jazyka je pre každého
Vek je skutočne len číslo. Aj pri učení jazyka. To, že ste sedeli v školských laviciach pred polstoročím, nie je dôvod, prečo by ste sa nemali začať učiť cudzí jazyk. Samozrejme, že vám to pôjde pomalšie ako na strednej škole, ale k cieľu sa dokážete dopracovať rovnako ako mladšie ročníky. „Aj v staršom veku si dokážeme zapamätať slovíčka a napredovať v jazyku,“ upokojuje Lýdia Machová a dodáva: „Dôležité je však venovať sa učeniu tak často, ako to len ide.“

Mentorka ďalej zdôrazňuje, že učenie jazyka výrazne stimuluje mozog, čím znižuje percento pravdepodobnosti, že dostanete Alzheimerovu chorobu alebo budete v starobe trpieť demenciou. Pre starších ľudí odporúča učenie jazyka s knihou. „Knižka je vždy fajn. Ja sama mám rada, keď môžem niečo držať a písať rukou. Okrem toho písanie podporuje činnosť mozgu, lebo vytvára s mozgom iné prepojenie, ako keď sa učíme z počítača a ťukáme do klávesnice,“ priznáva Machová. „Vhodné je túto metódu učenia skombinovať aj s inými. Napríklad prečítať si cudzojazyčnú knižku so slovenským prekladom alebo si pozrieť obľúbený seriál v cudzom jazyku.“

Ako si vybrať správny jazyk
„Odporúčam vyberať podľa toho, ktorý jazyk vás baví. To je na začiatok dobrá motivácia,“ radí jazyková mentorka. No neznamená to, že by ste sa mali začať učiť každý jazyk, na ktorý naďabíte na dovolenke. Záujem o jazyk musí byť hlbší, ako len vaše krásne spomienky z leta, lebo inak pri učení dlho nevydržíte. Uvedomte si, že na to, aby sa človek naučil plynulo hovoriť v cudzom jazyku, potrebuje asi 500 hodín intenzívneho samoučenia. Keď sa učíte 6 hodín týždenne, zvládnete to asi za rok a pol. „Dá sa to aj za tri mesiace, ale to by ste sa jazyku museli venovať šesť až osem hodín denne,“ poznamenáva Lýdia Machová.

Učenie jazyka pripodobňuje plavbe od ostrova. Najskôr musíte prejsť jemnými vlnkami, postupne začať veslovať, až kým neprídete k veľkej vlne. Keď ju prekonáte, ste, ako sa hovorí, za vodou. V tomto prípade na šírom mori, kde si už môžete hrdo povedať, že daný jazyk ako-tak ovládate. „Nedokážete sa jazyk naučiť trošku a tú trošku si udržať. Môžete sa naučiť zopár fráz pred dovolenkou, ale po mesiaci sú z hlavy preč. Pretože kým neprejdete tú poslednú vlnu, jazykové znalosti strácate,“ upozorňuje Lýdia Machová.

Na Slovensku majú ľudia najväčší problém s nemčinou, pretože k nej mnohí cítia odpor. Vtedy mentorka neodporúča začať sa daný jazyk silou-mocou učiť. „Ak jazyk, ktorý sa učíte, nebude pre vás príjemný, nikdy ho nebudete vedieť,“ dodáva. Dobrou voľbou je však angličtina, pretože je veľmi užitočným jazykom, s ktorým sa dorozumiete na celom svete. Obľúbené a veľmi ľahké sú jazyky ako španielčina či taliančina. No opäť platí, že k nim musíte mať vzťah. Ak máte odvahu, môžete to skúsiť aj s exotickými jazykmi, ako je napríklad čínština či arabčina, ale pri nich musíte mať skutočne silné odhodlanie, pretože, najmä v prípade čínštiny, nejde o jednoduchý jazyk a jeho učenie vám zaberie fúru času.

Autor: red
Foto: Shutterstock