1. Do záhrady
Ak škrupiny posekáte nadrobno, môžete ich použiť namiesto hnojiva. Neobsahujú len vápnik, ale aj viacero minerálov. Rozdrvte škrupiny do kompostu alebo ich zamiešajte priamo do zeminy. Izbovým rastlinám prospeje, ak škrupiny dáte lúhovať do vody na zalievanie. Takáto voda pôsobí proti nadmernému okysľovaniu pôdy.

2. Do kávy
Vaječné škrupiny dokážu zlepšiť chuť kávy. Buď ich v káve vylúhujte podobne ako čaj, alebo nasypte ich kúsky do kávového filtra. Škrupiny neutralizujú kyslú chuť kávy, čím vynikne jej originálna aróma.

3. Ako liek
Potrebujete doplniť vápnik? Poriadne opláchnite škrupiny aspoň z 5 vajec a rozdrvte. Zalejte 3 litrami vriacej vody a nechajte odpočívať. Po vychladnutí skladujte v chladničke. Ak denne vypijete za 2 poháre takto „ochutenej“ vody, doplníte si chýbajúci vápnik a prečistíte krv.

4. Na bielizeň
Ak vám bielizeň zažltla, pomôžu jej vaječné škrupiny a citrón. Škrupiny rozdrvte, pridajte k nim plátok citróna a bezpečne uzavrite do plátenného vrecúška. Po vypraní by malo vaše oblečenie žiariť ako čerstvo napadnutý sneh.