Nestarnúce krásky sú stále obľúbené a dôvod je jednoduchý: nevyžadujú dennú pozornosť a vydržia prakticky všetko. Do ich pestovania sa pokojne môžete pustiť, aj keď nemáte „zelené prsty“ ani času nazvyš. Čo však musíte vedieť?

www
Zdroj: pelargoniumforeurope.com
 1. Ideálny čas
  Muškáty môžete bez obáv nechať vonku po troch zmrznutých, teda od polovice mája, keď už nehrozí, že sa ochladí pod 10 stupňov Celzia.
 2. Vhodné miesto
  Čím viac slnka, tým bohatšie kvitnú. Znesú polotieň aj poludňajšiu páľavu, ale orientácia na sever im nevyhovuje. Poloplné a plné kultivary sa hodia na miesta chránené pred silným dažďom, napríklad na balkóny pod strieškou, muškáty s jednoduchými kvetmi nemajú problém s dažďom.
 3. Veľkosť nádob
  Najlepšie rastú, keď majú dostatok priestoru. Keď ich zasadíte príliš nahusto alebo do malých nádob, nedosiahnu plnú veľkosť a budú menej kvitnúť. Kvetináče musia mať hĺbku minimálne 18 cm, vzdialenosť rastlín v hrantíkoch má byť 20 cm.
 4. Polievanie
  Keď začnú kvitnúť, zvýšte zálievku. Nenechajte substrát úplne vyschnúť, ale dávajte pozor aj na premokrenie. Počas letných horúčav polievajte ráno aj večer.
 5. Správna výživa
  Muškáty majú vysoké nároky na živiny. Optimálnu výživu im poskytne substrát pre muškáty obsahujúci hnojivo s postupným uvoľňovaním. Na obale substrátu zistíte, kedy sa hnojivo spotrebuje, potom prihnojujte raz týždenne až do septembra. Žltnutie listov je prvý signál podvýživy.
 6. Starostlivosť
  Odkvitnuté hlávky pravidelne odstraňujte. Rastliny krajšie vyzerajú a zároveň rýchlejšie a bohatšie nasadzujú nové puky, pretože nemrhajú energiou na tvorbu semien.
 7. Prezimovanie
  Na zimu musíte muškáty premiestniť do svetlej miestnosti, kde sa teplota pohybuje od 5 do 10 stupňov Celzia. Skráťte ich na výšku asi 15 cm a zálievku obmedzte na minimum. Nemusíte sa obávať, že uhynú, na jar opäť vyrastú do krásy.
Viete, že obľúbené kvetiny našich babičiek pochádzajú z južnej Afriky?
Zdroj: Shutterstock
Viete, že obľúbené kvetiny našich babičiek pochádzajú z južnej Afriky?

TIP!
Staré plechovky môžete využiť ako štýlové kvetináče. Na dne urobte zopár dierok na odtekanie prebytočnej vody – a hotovo. Ušetríte peniaze a zároveň recyklujete.