Počas pandémie vám to zrejme hrozí ešte častejšie. Možno je chyba v tom, ako nakupujete. Skúste dodržať týchto niekoľko pravidiel, ktoré vám pomôžu odhadnúť, či je ten obdivovaný kúsok naozaj pre vás...

Woman,In,Clothing,Store,Holding,Phone,In,Hands,And,Searching
Zdroj: Shutterstock

Modelka
Modelke sadne ako druhá koža, ale na vás môže pôsobiť ako päsť na oko. Pozrite sa, aké krivky a typ postavy má ona a aké vy. Na úzkych bokoch niektoré typy šiat úplne inak vyniknú a na inej postave akoby doslova menili strih. Pozor dajte hlavne na zahraničné obchody, najmä ázijské, kde majú priemerné ženy úplne iné miery, u nás ide o dievčenské čísla. Zbystrite aj pri výške modelky. Na nej to môžu byť krátke šaty, na vás iba tričko, ktoré s nohavicami už vôbec nevynikne. Okrem vizuálu si teda dobre prepočítajte aj centimetre, ktoré by mali byť uvedené v opise výrobku.

Materiál
Niektoré e-shopy majú v obrázku funkciu lupy, aby ste si mohli priblížiť ten materiál. Taktiež by mal byť uvedený v opise. Tu môže opäť zradiť fotografia, výrobok je na nej v ideálnom stave. Napríklad viskóza je síce ľahká a lacná, ale aj krčivá a nesajúca. Látka tak môže pôsobiť krepovito a neupravene, a ak sa v nej spotíte, bude to cítiť. Ale to vám obrázok už nepovie. A niektoré stránky klamú zámerne. Odfotia podobný výrobok iného, kvalitnejšieho materiálu, takže buďte obozretné.
TIP: Neoceniteľné sú fotografie od zákazníčok. Oblečenie je na nich najreálnejšie a uvidíte ho na rôznych typoch postáv.

Fotografia
Dvojrozmerná fotka nikdy nepovie toľko ako 3D záber alebo video, ktoré oblečenie zachytáva aj v priestore. Lepšie uvidíte, ako v skutočnosti sedí na každom kúsku tela a ako sa „správa“, keď sa hýbete. Získate tak oveľa presnejší odhad, ako vynikne na vás.

Nesvietenie
Všimnite si lepšie aj informácie o farbe odevu. Nič neklame viac ako nesvietenie v štúdiu, ktoré dokáže opticky zmeniť farbu aj o viacero odtieňov.