Nevyžiadaná pošta vo vašej e-mailovej schránke, ale aj desiatky telefonátov z veľkých i malých spoločností, počas ktorých vás prehovárajú na ich produkty a služby. Napriek tomu, že im hneď na začiatku telefonátu poviete, že o ich ponuku nemáte záujem, neoblomne sa snažia odrecitovať vám dopredu naučený text. Ste tá, ktorá si ich zo slušnosti vypočuje, alebo radšej rozhorčene prerušíte hovor?

y
Zdroj: Shutterstock

Ako sa k vám dostanú?
Uvažovali ste niekedy nad tým, odkiaľ majú operátori vaše telefónne číslo aj osobné údaje? Veď volajúci vás zvyčajne najskôr osloví vaším menom a spýta sa, či máte chvíľu času. Nasleduje „výhodná“ ponuka ušitá presne pre vás.

  • Nájdu si vás vo verejnom telefónnom zozname, často vás môže náhodne vygenerovať počítač. Ak vás takéto hovory obťažujú, požiadajte o utajenie svojho telefónneho čísla.
  • Alebo ste pri podpise zmluvy (u mobilného operátora, v banke a podobne) prehliadli klauzulu, v ktorej svojím podpisom poskytujete osobné údaje tretej strane na obchodné a marketingové účely.
    Naša rada: V zmluve si vždy prečítajte aj dodatok písaný pod čiarou malými písmenami.
  • Zapojili ste sa do spotrebiteľskej súťaže alebo telefonickej hry a zverejnili ste svoje kontaktné údaje.
  • Používate vernostné karty – pri nákupe výrobkov v obchodoch na ne síce dostanete zľavu, ale ich zriadením ste poskytli tretej strane svoje údaje.