Fakt je, že väčšina povier úzko súvisí s pohanskou kultúrou, napriek tomu prežili až dodnes. Napríklad stará známa povera o čiernej mačke...

Čierna mačka
Keď vám prejde cez cestu, má vás postihnúť nešťastie. Azda preto, že mačky vždy spájali s čiernou mágiou, duchmi, so smrťou a s nešťastím. Pre kresťanov boli symbolom diabla.  V 14. storočí ľudia verili, že spôsobujú pandémiu čiernej smrti, preto ich nemilosrdne zabíjali. O dve storočia neskôr vrcholila hystéria kvôli čarodejníctvu. Táto predstava sa rozšírila aj do Ameriky, kde hrala mačka svoju úlohu počas čarodejníckych procesov v Saleme. Dnes vieme, že išlo len o povery. Tak vedzte, že ak čierna mačka prebehne cez cestu, chce len prejsť na druhú stranu...

Rozbité zrkadlo znamená 7 rokov nešťastia...čo teraz?
Zdroj: Shutterstock
Rozbité zrkadlo znamená 7 rokov nešťastia...čo teraz?

Trikrát poklopať
Robíte to aj vy? Keď chcete mať šťastie, trikrát zaklopete na drevo. Povera pravdepodobne vznikla v Nemecku, lebo podľa ich folklóru žijú v stromoch dobrotiví duchovia, a keď zaklopete na drevo, prebudíte ich. Je len na vás, či tejto rozprávke veríte, jasné je len jedno – na vedecké objasnenie a potvrdenie tohto zvyku by ste čakali márne.

Vtáčie povery
Tých je hneď niekoľko. Vták, ktorý zaťuká zvonka na okno, má veštiť smrť. Táto povera vznikla už dávno, lebo Babylončania, Egypťania aj kresťania obdivovali vtáky kvôli lietaniu. A keďže sa vedeli dostať až na samé nebo, považovali ich za poslov mŕtvych. Povera má možno spojitosť aj s básňou Edgara Allana Poea, v ktorej vykresľuje podobnú situáciu. Podľa nej vták, ktorý ťuká na okno, prichádza po ducha jedného z obyvateľov domu.

Keď zbadáte havrana, máte vysloviť želanie. Povera má pôvod v gréckej mytológii, kde je havran spoločníkom Apolóna. Keď mu oznámil, že nymfa, do ktorej bol zamilovaný, ochorela, boh zmenil jeho farbu z bielej na čiernu. Oveľa prívetivejšia je povera o vtáčom truse, podľa ktorej máte čakať šťastie. Jej pôvod nie je celkom jasný. Isté je len jedno – vtáčí trus používali už japonské gejše v 17. storočí na skrášľovanie.

Zuby na hrebeni
Kefy a hrebene patria medzi magické predmety najmä v Grónsku, Iráne, Brazílii a Indii, ale zuby by ste na nich nemali rátať ani v našich končinách. Dôvod? Vraj vám potom vypadajú všetky vlasy. Nuž, aj toto môže byť vysvetlenie pre nepríjemnú chorobu alopéciu...

Rozbité zrkadlo
Ak sa vám podarí rozbiť zrkadlo, podľa povier vás čaká sedem rokov nešťastia. Ľudia kedysi dávno verili, že zrkadlá obsahujú časti duše. Povier spojených so zrkadlami je viac. Napríklad ak spadne zrkadlo samo od seba, niekto zomrie. Ide naozaj o povery plné „optimizmu“.

Nešťastná 13
Zdroj: Shutterstock
Nešťastná 13

Nešťastná 13
Na piatok trinásteho či nešťastie, ktoré vás čaká v hotelovej izbe číslo trinásť, verí veľa ľudí. Za trinástku, ktorá podľa povery nosí smolu, môže nielen Judáš, ktorý zradil Ježiša Krista a bol 13. hosťom počas poslednej večere, ale údajne aj Loki, ľstivý boh zo severskej mytológie. Ten uvrhol svet do chaosu, keď ako 13. hosť prišiel na božskú večernú oslavu a trikom prinútil iného z hostí, aby boha dobra a mieru zastrelil šípom. Nuž, strach z trinástky je v nás zakorenený priam do špiku kostí. Mimochodom, viete, kedy bude ďalší piatok trinásteho?