Keď používate pri umývaní toalety či kúpeľne agresívne chemikálie, ich čistotu máte zaručenú v priebehu niekoľkých minút, ale čistené povrchy môžu trpieť. Čistiace a dezinfekčné látky, ktoré obsahujú, spôsobujú nielen poleptanie pokožky, ale aj koróziu niektorých kovov (možno preto vám odpadla hlava z WC kefy alebo sa poškodila skrutka držiaca odtok).

Čistiace prostriedky, ktoré bežne kúpite v ktorejkoľvek drogérii či supermarkete, teda rýchlo a takmer stopercentne čistia, ale povrchy nie sú z nich príliš nadšené. Podobnú službu urobia aj menej agresívne prostriedky, ktoré používate bežne vo svojej domácnosti. Na odtoky i špinavé povrchy platí napríklad ocot, kyselina citrónová či sóda bikarbóna. Ich nevýhodou však je, že musia na povrch dlhšie pôsobiť a vy sa pri dočisťovaní tiež trochu zapotíte.

Vedeli ste, že...
… kyseliny, ale aj čistiace prostriedky na báze chlóru dajú zabrať nielen pokožke, ale aj niektorým povrchom? Ak ich dokonale nevymyjete z odtokov, môžu rozleptať kovové časti, na iných povrchoch zas pôsobia ako šmirgeľ alebo odstraňovač farby.

d
Zdroj: Shutterstock

Chlór
Jeho vdýchnutie môže viesť k podráždeniu sliznice, bolesti hrdla, ku kašľu, vyššie dávky až k zástave dýchania, nehovoriac o rozleptaní pokožky. Ak sa zhlboka nadýchnete chlórových výparov, môžete si spôsobiť ťažké poleptanie dýchacích ciest a pľúc, ale aj poleptanie očí či podráždenie kože. Pri styku s tekutinou sa môžu tvoriť omrzliny.

Mali by ste vedieť
Ak musíte použiť chlór (alebo chlórový prípravok), nikdy ho nemiešajte s inými prípravkami s obsahom kyselín a amoniaku a vždy poriadne vetrajte!