Máte doma bezpečné elektrospotrebiče? Zdrojom požiaru nemusí byť len zabudnutá zapnutá žehlička, ale aj poškodená elektrická šnúra, vyhorený motor na chladničke či zdanlivo nevinný skrat v elektrickej zásuvke. Dôležité je používať len certifikované výrobky schválené Európskou úniou.

Pri takýchto produktoch výrobca garantuje, že výrobok má ochranné prvky, ktoré by mali zamedziť samovznietenie. Certifikát je súčasťou každého balenia. Ak si kúpite elektrospotrebič od pofidérneho výrobcu len preto, lebo bol neodolateľne lacný, môže vás vyjsť poriadne draho.

Nebezpečná elektrina
Požiar môže spôsobiť aj skrat v zle nainštalovanej elektrickej zásuvke. Ak sa teda rozhodnete pre novú elektroinštaláciu, odborne odvedená práca by mala byť samozrejmosťou. Vyhnete sa tak možným skratom či iným nepríjemnostiam. Podľa odborníka, človek nevie na elektronických zariadeniach bežne spozorovať, či sú vznetlivé, alebo nie. „Zapnuté elektrozariadenia by ste mali nechávať bez dozoru len na nehorľavých podložkách,“ zdôrazňuje . „Napríklad pri detských vysielačkách či iných signalizačných zariadeniach odporúčam používať tie na baterky, ktoré možno nechať v blízkosti dieťaťa aj bez dozoru, a zároveň nevzniká nebezpečenstvo skratu počas prívodu elektrickej energie,“ vysvetľuje Milan Ivanič.

domacnost ohen
Zdroj: Shutterstock

Nepanikárte!
Čo však robiť, keď v domácnosti začne horieť? Ideálne je, ak máte k dispozícii hasiaci sprej či malý hasiaci prístroj. Ak doma nič podobné nemáte, nepanikárte. Dôležité je, aby ste nezačali s horiacim elektrospotrebičom manipulovať, mohol by vás zasiahnuť elektrický prúd. „Zachovajte duchaprítomnosť a vypnite ističe. Keď sa preruší dodávka elektrickej energie, elektrické zariadenie zvyčajne prestane horieť. Ďalej planúť môžu len okolité plasty,“ objasňuje odborník.