Starostlivosť o práčku: Udržte si ju v kondíciiSmrad v práčke
Ak sa šíri z vašej práčky zápach, zbystrite pozornosť. Pravdepodobne ste sa o ňu už dlho nepostarali. Nepríjemný zápach v bubne práčky sa drží najmä preto, že v ňom ostali nečistoty z praného oblečenia a zvyšky z pracích prípravkov. Tie sú chovnou pôdou pre rôzne baktérie, ktoré predsa v spotrebiči, starajúcom sa o čistotu vašej bielizne, nechcete mať.

3 kroky, ako sa vyhnúť zápachu

1. Po skončení prania nechajte dvierka na práčke a dávkovač mierne pootvorené, aby vnútro práčky poriadne vyschlo. Zvyšky vody vnútri môžete vytrieť suchým uterákom.
2. Keď práčka doperie, vyberte z nej bielizeň čo najskôr. Nemala by byť v práčke viac ako dve hodiny.
3. Ak často periete, aspoň raz do mesiaca nechajte bežať prací program s vyššou teplotou (60 °C - 90 °C) bez oblečenia, len s pracím prostriedkom.

Správne pranie

Nikdy neprekračujte predpísanú váhu oblečenia podľa jednotlivých pracích režimov, ktoré nájdete v návode k práčke. Nielenže riskujete, že sa vám práčka pokazí, ale oblečenie nebude ani dobre vyprané. Rovnako platí aj to, že práčku netreba prepchať. Oblečenie v nej by malo siahať maximálne do ¾ bubna. A vždy používajte len pracie prostriedky určené na pranie v práčke, ak sa dá, čo najkvalitnejšie.

Starostlivosť o práčku: Udržte si ju v kondícii

5 rád, aby bola práčka fit
1. Neignorujte gumové tesnenie v bubne práčky. Práve tam sa usadzuje množstvo nečistôt a prach. Pravidelne ho čistite navlhčenou handričkou.
2. Dbajte na čistotu aj vonkajších častí práčky. Aj keď máte predné otváranie práčky, a teda vrchná plocha je hladká, nevyužívajte ju ako odkladací priestor ťažkých vecí.
3. Pravidelne čistite aj dávkovače na pracie prostriedky a aviváž.
4. Občas skontrolujte odtokovú hadicu a filter, či nie sú upchaté. Ak treba, vyčistite ich. Pri čistení filtra postupujte podľa návodu zariadenia.
5. Tvrdá voda poškodzuje práčku a jej vinou sa v útrobách práčky usádza vodný kameň. Ak aj vy máte doma tvrdú vodu, používajte pri praní zmäkčovače.

Náš EKOtip

Na čistenie práčky môžete použiť aj ocot či kyselinu citrónovú. Nahraďte nimi prací prostriedok či prostriedok určený na čistenie práčky a pustite prací program s vyššou teplotou bez oblečenia.

Autor: red
Foto: Shutterstock.com