Moria verzus pohoria
Ak by ste si mali vybrať z dvoch možností, v akom prostredí strávite voľné chvíle? Na pláži pri otvorenom mori alebo v zákutiach majestátnych hôr? Psychológovia z Univerzity vo Virgínii odhalili, že to súvisí aj s tým, aký postoj máte k svojmu okoliu a iným ľuďom. Zatiaľ čo uzavretejší introverti zväčša uprednostňujú horské oblasti, kde sú stratení medzi kopcami, otvorenejší extroverti zvyčajne mieria skôr na pláže a pláne.

Široké priestranstvá sa totiž ľuďom viažu so združovaním sa a spoločnosťou, zatiaľ čo komorné horské prostredia s pokojom a hĺbaním v sebe. Zistili, že až tri štvrtiny tých, ktorí sa chcú stýkať s ostatnými, dajú prednosť moru a oceánu a len štvrtina horám. Naopak tí, ktorí chcú byť sami, vyhľadávajú hory či more takmer v rovnakej miere.

mesto
Zdroj: Shutterstock

Odkiaľ ste, taká ste?
Platí to aj spätne, teda že prostredie, z ktorého pochádzate, do istej miery určuje vašu povahu. Výskum, ktorý sa zaoberal aj hornatosťou krajín, ukázal, že rodáci z rovinatých území sú spoločenskejší ako rodení horali. Na otvorenom priestranstve mali totiž oveľa väčšiu možnosť kontaktu s inými ako niekde medzi kopcami.