Môžete si vybrať od bielej, žltej cez bronzovú, purpurovú, bordovú až po fialovú a zelenú. Pre svoju čistú krásu a nenápadnú vôňu sú chryzantémy vyhľadávanými rastlinami do záhrad a potešia aj v byte, vo váze vydržia až 3 týždne.

Čo potrebujú
Mladé chryzantémy v kvetináči môžete pestovať na balkóne alebo vysadiť na záhon. Vyberajte nerozkvitnuté, ktoré majú pevné puky a zdravé listy. Počas rastu sú náročné na vlahu, preto ich pravidelne polievajte ku koreňom, najlepšie večer odstátou vodou, lebo studená spôsobuje žltnutie listov. Koreňový bal nesmie preschnúť, inak rastlina začne chradnúť. Listy a puky kontrolujte, či ich nenapadli vošky.

TIP!
Ak chcete vypestovať na stonke jeden veľký kvet, bočné puky opatrne povylamujte a nechajte len stredový. Neplatí to pre nízke kríčkovité chryzantémy, ktoré sú najkrajšie obsypané drobnými kvietkami.

de
Zdroj: Shutterstock

Čo im škodí
Ak chryzantémy necháte v kvetináčoch, pozor na to, kam ich postavíte, lebo nemajú rady prievan. V uzavretom priestore, napríklad na zasklenom balkóne, im môžu začať vädnúť listy a nadmerná vlhkosť vzduchu býva príčinou vzniku plesní, preto pravidelne vetrajte. Niektoré kultivary nie sú odolné proti mrazu, preto ich nenechávajte v zime vonku. Po odkvitnutí stonky zrežte, rastliny vyberte zo zeme, zasaďte do kvetináčov a preneste do svetlej, suchej miestnosti s teplotou 4 až 8 stupňov Celzia.

Chryzantémy presádzajte do zmesi kompostu a rašeliny s prídavkom piesku v pomere 1 : 1
 

Vo váze
Rezané chryzantémy nepotrebujú špeciálnu starostlivosť. Vázu postavte na svetlé miesto k oknu, pretože v prítmí listy rýchlo odumierajú. Zo stoniek odstráňte spodné listy, aby ani jeden nebol ponorený. Ak sú kvety trocha povädnuté, skráťte stonky o niekoľko centimetrov a do vody nasypte výživu pre rezané kvety. Pri izbovej teplote vydržia 2 až 3 týždne, v chladnejšej miestnosti 2-krát dlhšie.

Slnečný kvet
* Chryzantéma pochádza z Číny, kde sa pestuje vyše 3-tisíc rokov a je symbolom šťastia.
* Pred 800 rokmi sa chryzantéma dostala do Japonska, kde sa stala národnou kvetinou. Nazvali ju kiku, čiže slnko, a uctievali ako symbol slnka.
* Do Európy prišla v roku 1789 a už vtedy bolo známych 160 odrôd. Dnes ich je vyše 10-tisíc.
* Názov chryzantéma pochádza z gréckych slov chrysos a anthos – zlatý kvet.