Prečo? Lebo časom uvoľňujú do ovzdušia neviditeľné spóry, ktoré vám vstupujú priamo do pľúc a môžu vyvolať zdravotné problémy.

Prečo vznikajú?

Príčiny vzniku plesní sú celkom prozaické. Väčšina domácností má plastové okná, ktoré dobre izolujú, preto neprepúšťajú takmer žiadny vzduch. V izbách sa potom hromadí bežná vlhkosť zo sprchovania, z varenia či zo sušenia bielizne. Druhou najčastejšou príčinou vzniku plesní sú takzvané tepelné mosty, ktoré vznikajú pri väčšom rozdieli teploty vonkajšej a vnútornej steny, teda napríklad v zime, keď je vonku chladno a vnútri prekúrené.

POZOR!
Zdroj: Shutterstock.com
POZOR!

Ako vzduch doma správne vyregulovať?

  1. Ak máte sucho, znížte teplotu, ideálne na 21 °C. Každý stupeň navyše škodí.
  2. Vetrajte naprieč všetkými izbami krátko a intenzívne najmenej 2-krát denne.
  3. Nechávajte otvorené dvere v izbách, najmä v kúpeľni a kuchyni.
  4. Rozmiestnite po byte rastliny, ktoré čistia vzduch.
  5. Pri varení vždy zapnite digestor a hrnce prikryte pokrievkou.
  6. Odstraňujte prach aj za nábytkom a podlahy po vysávaní aj vytrite.
  7. V miestnostiach, v ktorých je najvyššia vlhkosť (kúpeľňa a kuchyňa), nesušte bielizeň, a ak sa nedá inak, poriadne ich vetrajte.
  8. Investujte do dostatočne veľkého a výkonného zvlhčovača (ak máte sucho), filtrujúcej čističky vzduchu (najmä, ak trpíte alergiou) alebo do domácej meteostanice, ktorá vás na nekvalitný vzduch upozorní.
  9. Ak už máte pleseň, postriekajte ju protiplesňovým sprejom, nechajte ho pôsobiť, oškrabte špachtľou postihnuté časti, prípadne aplikujte protiplesňový náter, ktorý ochráni stenu.
  10. Zvonka je veľmi účinné aj zateplenie domu. Z oboch strán aj tepelnoizolačné farby a stierky, ktoré bránia stretu teplôt.

POZOR! Pleseň zo stien nikdy neškrabte nasucho. Hrozí, že sa nadýchate nebezpečných škodlivín a zároveň sa rozfŕkne na vedľajšie steny.

Domácnosti trápi vlhkosť

Na Slovensku až tretina domácností bojuje s nadmernou vlhkosťou. Počas leta ich je paradoxne viac - až polovica. Naopak, príliš „suchých“ domácností je až 38 %. Zdravá miera vlhkosti v domácnosti je 40 až 60 %. Pri prekročení spodnej hranice prichádza k podráždeniu očí, sliznice a dýchacích ciest. Prekročenie hornej hranice vlhkosti prináša so sebou nielen škody v domácnosti, ale aj zdravotné problémy ako vznik astmy, kašľa či problémy s dýchaním.