Odborníci na financie vystavili slovenským domácnostiam inflačný účet. Podľa neho domácnosť s priemerným príjmom môže ročne stratiť vyše 4 175 eur, čo je takmer 348 eur mesačne.

Radí ODBORNÍK NA INVESTOVANIE Maroš OVČARIK

ODBORNÍK NA INVESTOVANIE Maroš OVČARIK
Zdroj: archív
ODBORNÍK NA INVESTOVANIE Maroš OVČARIK

Kam miznú peniaze?

Vysoké zdražovanie pociťujú domácnosti najmä na potravinách, energiách, službách a doprave. Navyše, rekordná inflácia necháva na osobných financiách dlhodobejšie škody. „Značné straty pocítia domácnosti aj pri životných úsporách, ktoré držia na bežných a sporiacich účtoch či termínovaných vkladoch. Zdražovanie sa ich dotkne z dlhodobého hľadiska aj pri hypotekárnych úveroch,“ upozorňuje Maroš Ovčarik.

DÔCHODCOVIA
POCIŤUJÚ DÔSLEDKY
INFLÁCIE EŠTE
VÝRAZNEJŠIE.
POTRAVINY A NÁKLADY
NA BÝVANIE U NICH
TVORIA TAKMER
60 % SPOTREBNÝCH
VÝDAVKOV.
Zdroj: Shutterstock

Pocitová inflácia

„Domácnosti musia počítať približne so stoeurovým navýšením výdavkov pri spotrebe,“ tvrdí Peter Gurecka a upozorňuje aj na rast tzv. pocitovej inflácie, ktorá sa najvýraznejšie prejavuje pri položkách kupovaných opakovane a často. „Potraviny, náklady na bývanie a doprava sú v reálnom živote ťažšie ovplyvniteľné výdavky, ktoré nevieme presunúť do budúcnosti alebo úplne vyradiť zo spotrebného koša. A to je ďalší dôvod, prečo bude pocitová inflácia rásť,“ varuje odborník a vyzýva k väčšej opatrnosti pri výdavkoch.