1. kolo: Voda a energie 
Umývačky s úsporným ekologickým programom dokážu umyť kopu riadu a minú pri tom okolo 7 litrov vody na celý cyklus. Pri ručnom umývaní rovnakého množstva riadu pod tečúcou vodou by ste minuli okolo 40 litrov vody, možno aj viac. Na zohriatie vody potrebnej na jeden cyklus spotrebuje naplnená umývačka 0,75 až 1 kilowatt- hodinu elektrickej energie. Pri umývaní rovnakého množstva riadu v dreze by ste na zohriatie vody spotrebovali okolo 2,5 kilowatthodiny. Umývačka teda šetrí nielen vodu, ale aj elektrinu, preto získava bod.
Stav – 1 : 0

Automatická umývačka
Zdroj: Shutterstock
Automatická umývačka

2. kolo: Čistota a hygiena
Pripálené zvyšky často musíte pred ručným umývaním namočiť. Umývačka ich ľahko odstráni tlakom horúcej vody. Horúca voda zabíja baktérie, preto aj v tomto prípade boduje umývačka, ktorá pracuje s teplotou vody 60 až 70 stupňov Celzia, pri umývaní v dreze má voda okolo 45 stupňov. Zdrojom baktérií sú aj hubky na riad, najmä tie zo syntetického materiálu, lebo sa v nich dlho drží vlhkosť. Hygienickejšie sú hubky z celulózy, ktoré vysychajú, preto je v nich riziko množenia baktérií omnoho nižšie. Bod pre umývačku.
Stav – 2 : 0

3. kolo: Ušetrený čas
Naplniť umývačku a po umytí odložiť riad nezaberie viac ako 15 minút. Riad z umývačky je čistý a suchý, netreba ho utierať, leštiť ani čakať, kým uschne na odkvapkávači. Ručné umývanie, utieranie a odkladanie toho istého množstva riadu by zabralo aspoň hodinu, čo znamená, že jeden umývací cyklus naplnenej umývačky vám ušetrí trištvrte hodiny. Ak máte viac

Drez
Zdroj: Shutterstock
Drez

početnú rodinu a denne vás čaká kopa špinavého riadu, za rok by vám umývačka ušetrila vyše 200 hodín, ktoré môžete využiť zmysluplnejšie. Ďalší bod pre umývačku riadu.
Stav – 3 : 0