Dorota mala ideálny vzťah. Až kým ju nepovýšili v práci. Vtedy sa všetko od základov zmenilo. Jej muž začal byť mrzutejší, viac času trávil pred televízorom alebo s kamarátmi na pive. Už Dorotu nebrával na dlhé prechádzky do parku, nevyznával jej lásku kvetmi a drobnými darčekmi ani jej už nepísal zamilované esemesky do práce.

Dorotu to trápilo, a tak sa ešte viac sústredila na prácu. A jej kariére to prospelo. Keďže nemali deti, zostávala v kancelárii dlhšie ako predtým a podarilo sa jej v rekordnom čase dokončiť veľký projekt. V deň, keď ju riaditeľ vymenoval za manažérku jednej z divízií firmy, ponáhľala sa domov, aby to so svojím manželom oslávila. Doma však našla zbalené kufre, jej muž bol práve na odchode. Asi o tri mesiace sa rozviedli.

Ohrozené sebavedomie
Dorotin manžel nezvládol kariéru svojej ženy, ona si zas pre kariéru nevšimla, že jej muž je nešťastný. Dnes nájdeme množstvo ďalších párov, ktorých osud možno nie je až taký fatálny, ale ich vzťahy prechádzajú ťažkými skúškami. Nedávny americký výskum, ktorý pozostával z piatich štúdií Kate Ratliffovej z Floridskej univerzity a Shigehira Oishiho z univerzity vo Virgínii, tiež vedecky potvrdil to, čo zrejme všetci poznáme, no nie vždy si to vieme priznať, keď sa nám to deje. A už vôbec nevieme, čo s tým. Ak žena dosiahne pracovný úspech, jej partner sa hneď cíti zle, dokonca to môže výrazne ohroziť aj ich vzájomný intímny vzťah. Inými slovami, mužské sebavedomie je úspechom partnerky ohrozené.

Ach, tie stereotypy
Zaujímavosťou je, že to nefunguje naopak. Teda, ak je v rodine úspešný muž, so ženskou sebaúctou to nijako nezamáva. Ženy sa zvyčajne cítia hrdo, keď stoja za svojimi úspešnými mužmi. Spomínaný vedecký výskum priniesol aj vysvetlenie tohto javu. Dôvodom, prečo ženskú sebaúctu neovplyvňuje úspech alebo neúspech partnera, ale mužské sebavedomie zníži úspešnosť partnerky, sú silné rodové stereotypy. Muži sa prezentujú ako silní a kompetentní a tento ich stereotyp narúšajú práve úspešné ženy. Kariérny rast svojich polovičiek, ak oni zaostávajú, hoci môžu byť tiež úspešní, vnímajú ako osobné zlyhanie.

Kto z koho
Čo robiť, ak to podobne funguje aj u vás? V prvom rade si treba uvedomiť, že žijeme v dobe, ktorá je výrazne odlišná od čias našich mám. A rovnako ako ženy rozbíjajú stereotypy o ich jedinom mieste v domácnosti a pracujú na pozíciách, na ktorých predtým pracovali len muži, tak by aj muži mali rozbiť svoje predstavy o tom, že úspech ženy je úderom pre ich ego. V druhom rade by muži mali začať pracovať na sebe a na svojej skutočnej hodnote, ženy by si zas mali uvedomiť, že nie je slabosť požiadať muža o pomoc.

„V partnerskom vzťahu nejde len o to, že sa rozhodneme byť vo vzťahu a už vôbec nie o to, že si ideme dokazovať, kto je viac,“ tvrdí terapeut Miroslav Haranta. „Každý máme na tomto svete nejaké poslanie, ktoré je rovnako dôležité. Keď z analógových hodín vyberieme to najmenšie ozubené koliesko, hodiny nebudú fungovať, a je jedno, koľko iných veľkých „hodnotnejších“ koliesok tam bude. Takže je úplne jedno, kto vymieňa plienky a kto riadi firmu. Záleží len na tom, či si uvedomujeme svoju skutočnú hodnotu a ako si vážime seba a svojho partnera.“

3 otázky pre terapeuta
Prežívajú muži ohrozenie, keď ich partnerka dosahuje úspech a postupuje v kariére?
Pre väčšinu mužov je tento scenár skutočne ohrozujúci. Je to z viacerých dôvodov. Nastavenie spoločnosti je, že muž má zabezpečiť a ochrániť rodinu, a to mu dáva pocit naplnenia a spokojnosti, pretože sa cíti pre svoju partnerku potrebný a dôležitý. Mnoho žien, z pocitu, že sa potrebujú vyrovnať mužom, dokazuje, že aj ony vedia spraviť veci, čo robievali len muži, lenže práve tým berú tento pocit potrebnosti a dôležitosti mužom, a tým ich oslabujú. Potom sa muži snažia súperiť a dokazovať si, že sú lepší ako ženy a pocit ohrozenia a straty svojej hodnoty to ešte umocňuje.

Je podľa vás vhodný model – žena zarába peniaze a muž sa stará o domácnosť?
Áno, je to v poriadku, ak to obom partnerom vyhovuje a majú jasne nastavené pravidlá. Ak obaja vedia, čo prinášajú a navzájom sa dopĺňajú. Problémom vo väčšine vzťahov sú nekomunikované požiadavky a predstavy o fungovaní partnera. Mnohí muži a mnohé ženy majú problémy v partnerstve, pretože ich vnútorné nastavenie je: Ten, kto zarába viac peňazí, je hodnotnejší, silnejší a viac znamená. Toto nastavenie naruší časom každé partnerstvo a je jedno, či zarába viac žena alebo muž, pretože nik sa nechce v partnerstve cítiť menejcenný.

Na čo by si žena mala dať pozor, keď si chce udržať zdravý vzťah i kariéru?
Byť doma s partnerom ženou a nie šéfkou. Byť silná, ale nie v mužskej energii, ale vo svojej nežnosti, láskavosti a porozumení. Nedať pocítiť partnerovi, že je samostatná a nepotrebuje ho. Naopak, mala by dávať najavo, aký je pre ňu potrebný. To ho bude motivovať byť tam pre ňu viac a ešte viac ju podporovať.

Autor: red
Foto: Shutterstock.com