Mobil z vody okamžite vytiahnite a neuvažujte, kde sa práve kúpe! Vypnite ho, čím sčasti zabránite vnútorným skratom. Ak je to možné, čo najskôr z mobilu vytiahnite batériu, pamäťovú kartu a SIM kartu. Vo všeobecnosti platí pri utopených mobiloch 10-sekundové pravidlo. Ak to všetko stihnete do 10 sekúnd, máte šancu svoj mobil opäť spojazdniť.

mobil
Zdroj: Shutterstock

Vlastníte mobil so zabudovanou batériou? Nezúfajte, je to len zdanlivá nevýhoda. Na druhej strane sú práve tieto smartfóny odolnejšie proti vniknutiu vody, aj keď úplne vodotesné nie sú.

Sucho a servis
Odstránením batérie sa prvá pomoc pre váš mobil zďaleka neskončila. Ak je to možné, čo najskôr vodu jemne odsajte nielen z jeho povrchu, ale najmä z dutín. Pomôžu vám pri tom vatové tampóny alebo čistá papierová vreckovka. Mobil rozoberte tak, ako to ide, určite nie nasilu, ani na jeho konštrukciu nikdy netlačte. Môžete ho poškodiť mechanicky.

Čo najrýchlejšie zájdite s mobilom do profesionálneho servisu, aby pokračovali v jeho záchrane. Lebo aj keď mobil zázračne funguje, zvyšková neviditeľná voda môže spustiť oxidáciu. A ak sa už oxidácia kovových častí začne, bude sa v telefóne stále šíriť a pravdepodobne sa vám skôr či neskôr pokazí.