Ako čeliť úzkosti
Nedávno zverejnená štúdia českých vedcov ukázala, že úzkosti sa dá čeliť vďaka využitiu jednej zvláštnosti mozgu. Keďže strach je reakcia na niečo neočakávané, čo váš mozog ešte nedokáže zvládnuť, treba mu ponúknuť niečo dobre známe. To vytvorí pocit bezpečia a mozog získa späť pocit kontroly. Vedecký výskum sa opieral o pozorovanie, že ľudia upadajú do určitých (rituálnych) vzorcov správania, keď sa ocitnú v situáciách, ktoré nemôžu ovládať.

Rituálmi proti strachu
Zdroj: Shutterstock
Rituálmi proti strachu

Drž mi palce!
Niektoré rituály poznáme storočia a mnohé sa zachovali ako poverčivé gestá, ktoré však podvedome robia takmer všetci. Síce nevyriešia situáciu, ale pomôžu vám zvládať úzkosť, aj keď si to nedávate do súvislosti... Klopkáte na drevo, ak má situácia zostať nezmenená? Ak sa má niečo podariť, prekrížite prsty alebo držíte palce – či už doslova, alebo vyslovením želania?

Určite áno. No a patria sem aj náboženské rituály ako napríklad spoločná modlitba v čase vojny či za uzdravenie chorých, návrat stratených a podobne. Takže keď ľudia stáli na balkónoch, aby tlieskali neúnavne pracujúcim lekárom a sestrám v prvej vlne pandémie, mohlo ísť nielen o to, že im chceli preukázať úctu. Zároveň si spolupatričnosťou a dobre známym gestom v podobe potlesku znižovali stres, ktorý v nich vyvolala neznáma situácia.

Odstrachovací rituál na doma na ďalšej strane >>>