Svoje o tom vie aj Prešovčanka Petra. S Dušanom žije už vyše desať rokov, splodili dve deti, napriek tomu ju nikdy nepožiadal o ruku. Na život bez papiera si zvykla nielen ona, ale aj jej priatelia. Deťom vysvetlila, prečo má iné priezvisko a na obrúčku už prestala dávno čakať. Spoznali ste sa v tomto scenári aj vy?

Čoraz viac párov žije spolu dlhšie ako šesť rokov, ale nepovedali si svoje áno. Za posledných 15 rokov sa zmenil model rodiny - čoraz viac partnerov má síce dieťa, ale manželstvo odkladajú alebo vôbec nechcú. Nie div, že sa ročne mimo manželstva narodí takmer 30 percent detí. Jedna rodina a jedno priezvisko už podľa štatistík nie je príliš v móde. Sociológovia napriek tomu nie sú presvedčení, že by spoločnosť bola zhovievavejšia, len sme si akosi na inakosť zvykli.

Psychológovia tvrdia, že rôzne priezviská treba dieťaťu vysvetliť. Inak neskôr môžu mať problémy so sebadôverou .
Zdroj: Profimedia
Psychológovia tvrdia, že rôzne priezviská treba dieťaťu vysvetliť. Inak neskôr môžu mať problémy so sebadôverou .

Ak sa dieťa narodí mimo manželstva, pri určení otcovstva sa rodičia dohodnú, či bude mať priezvisko po mame, alebo po otcovi. A tak rastie počet detí, ktoré nemajú spoločné priezvisko so svojou matkou. Pre ženy, ktoré s partnerom nie sú zosobášené, je vraj lepšie, ak deťom dajú zapísať svoje priezvisko. Pri neskoršej zmene musia na to dať súhlas obaja biologickí rodičia, a to býva kameň úrazu.

Vyše 90 percent slobodných žien je zaľúbených, keď prídu zapisovať dieťa na matriku. Veria, že partner si ich vezme a zostanú spolu. No ak sa vzťah rozpadne a žena chce dieťaťu priezvisko zmeniť na svoje, biologický otec ju vydiera tým, že súhlas na zmenu dá iba, ak na dieťa nebude musieť platiť.