Zíva vám peňaženka prázdnotou? A práve teraz, keď sa neustále zdražuje? A to najväčšmi za posledných desať, podľa niektorých zdrojov dokonca za dvadsať rokov. Navýšenie cien neobišlo základné potraviny, ale ani elektrinu, plyn, kúrenie, pohonné látky či služby. Podľa Štatistického úradu SR zdražovanie pociťuje najmä vyše 600-tisíc Slovákov s minimálnou mzdou.

Počas
nasledujúcich
mesiacov bude naďalej
medziročne drahší tabak,
pohonné látky či
stavebný materiál.
Zdroj: Shutterstock
Počas nasledujúcich mesiacov bude naďalej medziročne drahší tabak, pohonné látky či stavebný materiál.

Elektrina
Lepšie to nebude ani s elektrinou. Pre priemernú domácnosť žijúcu v byte by malo ísť o nárast nákladov o 3 až 4 eurá za mesiac, teda o 36 až 48 eur ročne. Ak máte okrem chladničky a práčky aj umývačku riadu či sušičku, rátajte s vyššími faktúrami. Rádovo si priplatíte asi o 60 eur viac. Ak používate aj elektrický kotol alebo si vodu samy ohrievate, vaše výdavky môžu stúpnuť o 172 až 200 eur ročne.

Potraviny
Vysoké ceny potravín vás potrápia počas celého prvého polroka tohto roka, neskôr by sa vraj mala situácia znormalizovať. Inflácia by mala podľa odhadov Národnej banky Slovenska dosiahnuť 5,7 percenta a trend vyšších cenoviek za tovary a služby sa tak zdvojnásobí. Podobný priebeh avizuje aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK), ktorá tiež očakáva, že vlna zdražovania prítomná v roku 2021 bude pokračovať aj v roku 2022.