Moderné matky vidia výchovu dieťaťa inak: Skúsené mamičky krútia hlavami

Moderné matky vidia výchovu dieťaťa inak: Skúsené mamičky krútia hlavami

Nejde o žiadnu novinku vo výchove detí, práve naopak, tento spôsob predstavuje renesanciu prirodzenej starostlivosti o naše ratolesti, ktorá bola výdobytkami modernej doby a nezmyselnými mýtmi potlačená do úzadia.

Moderná mama nedojčí, alebo sa tejto "únavnej" činnosti venuje maximálne pol roka, dieťa nenosí na rukách, aby mu nezničla chrbticu a nerozmaznávala ho, nebeží k dieťaťu ihneď keď zaplače, ved plač je zdravý, čistí bábätku pľúca ... Pravda je však taká, že tieto a mnohé ďalšie, obdobné názory na výchovu dieťaťa, ktoré pochádzajú z dielne "skúsených" mamičiek sa väčšinou nezakladajú na pravde. Medzi dieťaťom a jeho matkou by sa malo budovať pevné puto už od samotného počatia.

Pár prvých rokov života je pre neho práve ona stredobodom vesmíru, zdrojom všetkého, čo malý človiečik potrebuje - pokoja, potravy, porozumenia, nežností. Keď však dieťa po nakŕmení uložíte do postieľky, alebo mu dokonca hneď po narodení zariadite samostatnú detskú izbu, nebudete sa s ním veľmi maznať, aby si veľmi nezvyklo a dojčiť ho ani nezačnete, v lepšom prípade s tým prestanete už po niekoľkých týždňoch, nemožete čakať, že sa z vás stane neoddeliteľná dvojica.

Zásady vzťahovej výchovy
Vytýčil ich americký pediater William Sears, otec ôsmich detí. Vzťahová výchova alebo kontaktné rodičovstvo je jedna odnož psychoterapie, ktorá je zameraná na vzťahovú väzbu. Tú je možné vybudovať len dodržiavaním istých zásad.

Ako zistím, že rodím? A nevypadne zo mňa?

1. Prvým krokom je vytvorenie silného puta už hneď po pôrode. To najhoršie, čo môžu lekári matke a bábätku urobiť je, že ich rozdelia a novorodenca žene prinesú len na kŕmenie. Prvých šesť týždňov predstavuje základ pevného vzťahu. Matka by mala s dieťaťom stráviť každú sekundu, aby sa naučila načúvať jeho potrebám a mohla tak uspokojiť všetky jeho potreby. Je to obdobie veľkých emocionálnych zmien.

2
. Dojčenie je ďalším z nástrojov vzťahovej výchovy. Je to ideálna príležitosť na ich vzájomné splynutie, pri kotorm dieťaťa naberá istotu, že práve táto osoba je jeho pevnou oporou, na ktorú sa môže spoľahnúť. Umelá výživa a kŕmenie z fľaše vás o to určite pripravia. Práve pri dojčení žena rozpoznáva plač dieťaťa, každý druh totiž signalizuje niečo iné. Dieťa plače inak keď je hladné, inak, keď potrebuje prebaliť a odlišnú intenzitu má plač dieťaťa, ktorého niečo bolí. Vďaka dojčeniu svojmu dieťaťu veľmi ľahko porozumiete a rýchlo uspokojíte jeho potreby.

3.
Nosenie detí predstavuje pre mnohé ženy stratu času, pre iné najlepšiu cestu ako dieťaťu zničiť kĺby, či chrbticu, a preto sa tejto činnosti vyhýbajú. Dlhodobým sledovaním sa však zistilo, že práve nosené deti sú menej nervózne, vnímavejšie, v stave pokojnej bdelosti sa rýchlejšie a lepšie učia. Matky nosením dieťaťa ľahšie rozpoznajú ich želania, nálady a vedia na ne primerane reagovať. Podľa psychoterapeutov by sa práve z týchto dôvodov malo dieťa nosiť na rukách, či v šatke, alebo v nosidlách aspon tri hodiny denne.

4. Podľa princípov vzťahovej výchovy by dieťa malo spať v jednej posteli s matkou. Jedoduchšie sa tak naladí na jeho vlnovú dĺžku, v noci skôr zareaguje na jeho potreby a ich vzájomná blízkosť i počas spánku iba podporí istotu dieťaťa, že je pri ňom človek, ktorému môže dôverovať.

Kedy mať druhé dieťa? Sú 4 roky skutočne ideálne?

Možno si vravíte, že tieto princípy už dávno dodržiavate a ani ste nevedeli, že ide o nejakú "vedu". Je to pochopiteľné. Vzťahová výchova je založená na prirodzenom načúvaní potrieb dieťaťa a ich prirodzenom uspokojovaní. Niekedy je lepšie, keď sa nenecháme ovplyvniť radami našich mám a skúsenejších kamarátok a budeme načúvať vlastnej intuícii.

Autor: bb
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Bábätká"

Poradňa