Modriny po vpichu inzulínky kazia imidž

Modriny po vpichu inzulínky kazia imidž

Diabetes mellitus 1. typu je ochorenie, pri ktorom imunitný systém napáda inzulín produkujúce bunky v pankrease. Ľudia trpiaci touto chorobou produkujú málo alebo žiaden inzulín. Bez vonkajšieho zdroja inzulínu by neprežili. Diabetes mellitus 1. typu sa najčastejšie prejavuje v mladom veku, u detí a mladistvých.

Zároveň, mnoho mladších pacientov má tiež problémy so svojím výzorom, dievčatá s hmotnosťou. Neznášajú modriny v oblastiach po vpichu ihly, lebo im kazia imidž. Hoci majú cukrovku, nechcú sa líšiť od okolia. Zisťujú, že ich telo je závislé od inzulínu, ktorý tiež podporuje ukladanie tukov! Diabulímia je oficiálna diagnóza, pri ktorej pacient zámerne vynecháva alebo znižuje svoje dávky inzulínu za účelom schudnúť.

Vždy sa však zastaví v okamihu, kedy by jeho správanie malo za následok hospitalizáciu. Diabulímia sa môže objaviť u kohokoľvek s diabetom 1. typu, ale bohužiaľ je vidieť častejšie u mladých dievčat a žien, ktoré bojujú aj s inými poruchami príjmu potravy. Následky manipulácie s inzulínom takýmto spôsobom, môžu byť obrovské. V dlhodobom horizonte, je tento stav spojený s urýchlením rozvoja diabetických komplikácií, ako je očné ochorenie, ochorenia obličiek, končatín a finálnou amputáciou v dôsledku cievnych ochorení.

Zatiaľ, čo toto ochorenie je pomerne dobre známe u endokrinológov, ktorí liečia veľké množstvo pacientov s diabetom 1. typu, nie je často rozpoznané rodinnými príslušníkmi, ktorí by mohli včas zasiahnuť. Ak ste rodina niekoho, kto má diabetes 1. typu a uvidíte tieto príznaky správania, ktoré sú predzvesť poruchy, upozornite na to lekára a porozprávajte sa s vašim členom rodiny. Zamedzte tomu, že pacient utrpí obrovské a dlhodobé škody na zdraví.

Autor: Lea

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Choroby"

Poradňa