Može byť aj vyprážanie fit? Pozreli sme sa na oleje na panvici

Može byť aj vyprážanie fit? Pozreli sme sa na oleje na panvici

Chystáte sa dnes vyprážať? Vždy ste aj nedeľné rezne vyprážali na oleji? Nie každý olej je však na dlhé vyprážanie vhodný.

Ak by ste však použili bravčovú masť, aj tu odborníci na výživu polemizujú, nakoľko nám škodí. Na čom teda vyprážať, aby ste sa zdravo a chutne najedli?
Rastlinné tuky sú mimoriadne prospešné pre náš organizmus.

Striedmosť
Rastlinné tuky majú aj menej kalórií ako masielko. Maslo aj bravčová masť sú kalorickými tukmi. Obsahujú veľa nasýtených mastných kyselín. Čím ich viac konzumujeme, tým skôr sa môže u nás prejaviť vyšší krvný tlak alebo cukrovka. Takže sa opäť vrátime k starému dobrému margarínu, ktorý vám žiaden výživár nezakáže.

Môžete ho používať aj do zákuskov a prestať sa trápiť tým, ako je vyrábaný. Nie, nejde o umelinu. Je to prírodný zdroj a kvalitný margarín je zdravší ako maslo. Poďme na oleje. Zvykli ste si na to, že máte doma iba jeden olej, ktorý používate na všetko? Vedzte, že tie rôzne druhy olejov nepredávajú iba pre zábavu v kuchyni. Každý druh oleja je skvelým pomocníkom na iné druhy varenia.

Rôzne druhy
Jeden sa hodí skôr na vyprážanie, druhý na fritovanie, tretí na pečenie či do šalátov. Každý druh pritom obsahuje inú dominantnú látku, preto sa hodí na iný spôsob prípravy jedla. Ktorý je najzdravší? No predsa olivový olej. Panenský olivový olej však používajte len pre studenú kuchyňu, pri vysokých teplotách v ňom zničíte vzácne látky.

Čím dlhšie a na vysokej teplote pečiete olej, tým skôr sa v ňom začnú hromadiť karcinogénne látky. Ak viete, že potrebujete dlhšie vyprážať, používajte olej na fritovanie. Pri skladovaní olejov robíme často chybu. Oleje by sa nemali skladovať v chladničke! Chráňte ich pred svetlom a dobre ich zatvárajte. Pri styku s kyslíkom v nich vznikajú škodlivé látky.

A čo teda stará známe bravčová masť, ktorej máte doma na kilá vo vedre? Dlhým pečením na masti sa síce žiadne karcinogénny netvoria, ale keď máte vysoký cholesterol, zbytočne si škodíte a môžete mať zdravotné problémy.

Autor: bb
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa