Na slovíčko, ženy! Vedeli ste aj TOTO o vagíne?

Na slovíčko, ženy! Vedeli ste aj TOTO o vagíne?

O takýchto veciach sa nehovorí? Chyba! O vagíne by každá z nás mala predsa vedieť všetko.

* Zdravá mikroflóra vagíny by mala mať pH 4,5. Vtedy si dokáže poradiť aj s nepriateľskými mikroorganizmami. Pri hygiene to nepreháňajte s mydlami, ani s tými „intímnymi“.

* Veľkosť vagíny je 6 až 13 cm, niektoré zdroje však uvádzajú, že maximálne 9 cm. Je však elastická a dokáže sa približne dvojnásobne zväčšiť. Jej veľkosť a pevnosť ovplyvňujú pôrody či operácie.

* Nepodceňujte tréning. Ak budete robiť pravidelne Kegelove cviky (sťahy vnútorného svalstva), zabránite vzniku inkontinencie. Pružnosť vnútorného svalstva oceníte pri pôrode aj pri sexe.

* Vnútorné pysky ohanbia môžu byť dlhé 2 až 10 cm a široké približne 5 cm. Ak sú vnútorné pysky dlhšie ako vonkajšie a spôsobujú estetické či zdravotné problémy, je možné ich chirurgicky upraviť.  

*
Na špičke klitorisa sa nachádza asi 8-tisíc nervových zakončení. Vidieť z neho asi len tretinu, zvyšok je schovaný. Na porovnanie – penis má na žaludi o polovicu nervových zakončení menej.

Vaginizmus
Je to porucha, ktorá sťažuje partnerovi vniknutie do vagíny, prípadne ho úplne znemožňuje. Na vine je často psychika, strach z pohlavného styku po nepríjemných sexuálnych skúsenostiach, ale napríklad aj po bolestivom a ťažkom pôrode.

Ženská prostata
· Je to malá žľaza, ktorá váži len o niečo viac ako 5 gramov a nachádza sa v stene močovej rúry, ktorú obopína.
· Podieľa sa na tvorbe sérotonínu a spolu s bodom G je zodpovedná za prežívanie orgazmu.
· Jej činnosť ovplyvňujú ženské hormóny, v období klimaktéria môže byť zodpovedná napríklad za nepríjemné pocity tlaku až bolesti v podbruší a za ťažkosti pri močení. Problémy však môže spôsobovať aj v produktívnom veku. Jej existenciu odborníci uznali pomerne nedávno – začiatkom tohto tisícročia, a to vďaka slovenskému vedcovi, profesorovi Milanovi Zaviačičovi.

Autor: zp
Foto: Shutterstock.com

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa