Nadelil vám osud príliš starostlivú svokru?

Nadelil vám osud príliš starostlivú svokru?

O svokrách kolujú rôzne, väčšinou nie práve lichotivé, výroky. Už len slovo „svokra“ neraz akoby nieslo v sebe akýsi negatívny nádych. Samozrejme, nie všetky svokry sú rovnaké a určite ich nemožno hádzať do jedného vreca. V mnohých prípadoch však môže svokra vniesť do vášho manželstva nemalé napätie, pokiaľ si neuvedomí, že vo vašom manželstve pre ňu miesto nie je...

Niektoré svokry sa len veľmi ťažko zbavujú nutkania mať kontrolu nad životom svojho syna aj po tom, ako sa on ožení. A najhoršie to väčšinou znášajú čerstvé manželky. Ak aj vy patríte k tým „šťastným“, ktorým osud nadelil príliš starostlivú svokru, majte sa na pozore. Spočiatku možno budete jej pričasté neohlásené návštevy, neustále rady ohľadom starostlivosti o domácnosť a jej synáčika, prípadne uštipačné poznámky a podobné „príjemnosti“ prijímať so zdvorilosťou a budete si hrýzť do jazyka, aby ste ju náhodou neurazili. Je však viac než pravdepodobné, že pohár vašej trpezlivosti raz pretečie.

Pozor na manželstvo
V mnohých prípadoch sú svokry predmetom častých hádok a konfliktov v manželstve. Muž niekedy totiž nevidí problém v prílišnej starostlivosti svojej matky aj po tom, ako sa on ožení. A ak sa jeho manželka sťažuje, môže to vnímať ako nevďačnosť a neférové správanie svojej polovičky. Veď jeho mamička im chce predsa len pomôcť.

Pokiaľ sa taká situácia naskytne, je treba ju riešiť. Možno sa cítite nesamostatná, keď sa vaša svokra neustále snaží starať o svojho synáčika. Akoby ste vy nebola schopná zvládnuť túto úlohu. Povedzte svojmu manželovi o svojich pocitoch v súvislosti s jeho mamou. Vysvetlite mu – pokojne a jemne - prečo vám jej správanie prekáža. Vyhnite sa však negatívnym výrokom o svojej svokre – je to raz matka vášho manžela.

Ako to riešiť
Okrem rozhovoru s vaším manželom bude potrebný aj rozhovor s ďalšou osobou – s vašou svokrou. Pokiaľ si na to trúfate, môžete túto úlohu zvládnuť sama. Pozvite svokru na kávu či na obed a naznačte jej, že by ste od nej chceli trošku viac dôvery. Nezabudnite sa jej úprimne poďakovať za jej starostlivosť a pomoc, aby ste nevyzneli ako nevďačnica, no dajte jej najavo, že potrebujete viac samostatnosti a „priestoru“ pri budovaní vašej vlastnej domácnosti.

Pokiaľ sú vaše vzťahy príliš napäté, alebo sa na rozhovor so svokrou necítite vy sama, poverte tým svojho manžela. Mnohé svokry lepšie reagujú, ak tieto záležitosti preberajú so svojím synom. Prípadne môžete skúsiť aj skupinový rozhovor za účasti vás, vášho manžela a jeho matky. Svokra je žena, ktorá vychovala vášho manžela. Ak nič iné, už len to je dôvod, prečo je na mieste vaša úcta voči tejto žene.

Niekedy bývajú najmä začiatky perné – mnohé svokry si nevedia zvyknúť na stratenú vládu nad svojím milovaným synom a často aj akosi podvedome robia rôzne pre vás nepríjemné veci, aby sa z jeho života nevytratili. Ak sa na to skúsite pozrieť aj z tohto pohľadu, možno lepšie pochopíte jej správanie. Nedovoľte však, aby vnášala do vášho manželského spolužitia zbytočné napätie a konflikty a pokiaľ sa vám niečo nepáči, riešte to. Nenechajte veci zájsť priďaleko. V nejednom prípade to bola totiž práve svokra, ktorá sa do veľkej miery pričinila o rozpad manželstva.

Autor: Denisa

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Svadba"

Poradňa