Nafúknuté brucho, či opuch končatín: Čo ešte čakať po konzumácii udenín?

Nafúknuté brucho, či opuch končatín: Čo ešte čakať po konzumácii udenín?

Nielen sladké je nástrahou. I slané, korenené a poriadne mastné pochúťky, ktorých sa mnohé z nás nevedia vzdať sú tým posledným, čo by vás mohlo priviesť k štíhlej postave. A nielen to. Ide aj o zdravie.

Údeniny a paštéty sú kalorické
Stačí desať deka paštéty a to bez pečiva a váš kalorický príjem prekročí porciu dvoch rožkov s maslom a rajčinou. Podobne sú na tom salámy a údeniny. Vedeli ste, že viac než z polovice sú tvorené tukom? Ešte stále máte chuť? Aj niekoľko koliesok sa bohužiaľ kaloricky vyrovná celej mise zeleniny, ktorý by vás zasýtila na niekoľko hodín.

Aj keď údeniny dokážu rýchlo a pomerne na dlho zasýtiť, pretože majú nízky glykemický index, mali by sa na našom jedálnom lístku objavovať len veľmi zriedka, a pokiaľ držíte diétu, mali by ste ich vylúčiť úplne.

Živočíšny tuk
Nielen preto, že sú kalorickou bombou, ale aj preto, že nášmu zdraviu nijako neprospievajú. Keďže sú plné živočíšneho tuku, pôsobia negatívne na srdce a srdcovo-cievny systém a kvôli vysokému obsahu soli spôsobujú hromadení solí v tele a známy nepríjemný efekt v podobe nafúknutého brucha, či opuchov končatín. Soli a farbivá navyše dráždia žalúdok a podľa lekárov zvyšujú riziko rakoviny hrubého čreva.

Nevystačíte si so syrom a zeleninovou oblohou? Áno, predstava, že by sme mali chutne korenených a rozvoniavajúcich pochúťok vzdať úplne nie je vôbec lákavá. Ak to však so svojou diétou myslíte vážne a ide vám aj o zdravie, mali by ste ich maximálne obmedziť. Keď už máte chuť, siahnite po morčacej alebo kuracej šunke, tie sú aspoň kaloricky menej náročné.

Konzumujete údeniny, salámy, paštéty či dokonca klobásy pravidelne? Objavujú sa na vašom tanieri denne, alebo máte v chladničke vždy určitú zásobu? Viete si predstaviť, že by ste ich aspoň na určitú dobu vynechali z jedálneho lístka?

Autor: maj
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Výživa"

Poradňa