Náhly rast prsníkov: Dva dôvody zo štyroch sú vážne!

Náhly rast prsníkov: Dva dôvody zo štyroch sú vážne!

Náhly rast prsníkov, pokiaľ ste už ďaleko za pubertou, nemusí ženu vždy potešiť, ale vystrašiť a môže predstavovať zdravotné riziko. Pochopenie možných príčin náhleho zdvihnutia vášho hrudníka vám umožní prijať vhodné opatrenia.

1. Tehotenstvo
Tehotenstvo je jedným z dôvodov, kedy sa nám prsia zväčšujú. Prsník môže narásť do veľkosti troch čísiel počas prvých niekoľkých mesiacov a vydrží tak po celé tehotenstvo. Vaše prsia by sa mali vrátiť do normálu po pôrode a akonáhle je dieťa odstavené od dojčenia. Niekedy však prsia zostanú väčšie, než boli pred otehotnením.

2. Rakovina prsníka
Zápalový karcinóm prsníka je jedným z dôvodov, kedy sa začnú zrazu prsia dvíhať. V prípade, že je v prsníku rakovina, môže zápal spôsobiť jeho abnormálny rast, obyčajne asymetrický. K príznakom rakoviny prsníka patrí opuch, bolestivosť na dotyk a začervenanie.

3. Puberta
Puberta je veľmi jednoduchý dôvod náhleho rastu pŕs. Všeobecný vek nástupu puberty je u dievčat 11 rokov a u chlapcov sa odhaduje na 12 rokov. Vo veku od 11 do 16 rokov, dievčatá môžu vidieť najväčší nárast veľkosti prsníkov. Niektorým dievčatám rastú rýchlejšie, ako ostatným. V puberte by sa preto nemali s rovesníčkami porovnávať. Každé telo potrebuje na vývoj iný čas.

4. Gynekomastia
Názov pochádza z gréckeho „gyne“, čo znamená podobný žene a „mastos“, čo je zase prsník. V preklade ide o zväčšenie mužskej prsnej žľazy. Ochorenie sa vyskytuje veľmi často. Pri dospelej populácii sa s ním stretneme u takmer 40 % mužov. Častý je výskyt u adolescentných chlapcov, kde je to zhruba 75 %. Jedná sa o jednostranné, alebo obojstranné zväčšenie prsnej žľazy, ktoré sa často prejavuje bolesťou a tuhosťou.

Autor: bb
Foto: Shutterstock

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

Podobné články

"Najnovšie z Intímne zdravie"

Poradňa