Náhradná matka vynosila naraz cudzie i vlastné dieťa

Náhradná matka vynosila naraz cudzie i vlastné dieťa

Veľa párov, ktoré bojujú s neplodnosťou, volí napokon cestu vynosenia bábätka náhradnou (tzv. surogátnou) matkou.

Zjednodušene povedané je to niečo ako prenájom maternice. Na tento trend je veľa protichodných názorov, napriek tomu vo svete celkom dobre funguje a využívajú ho aj mnohé celebrity.

Príbeh jednej náhradnej matky
Jessica Allen z Kalifornie je jednou z náhradných matiek, u ktorých došlo naozaj k zaujímavej spleti udalostí. Jessica nosila pod srdcom naraz dve bábätká, pričom jedno bolo jej vlastné a druhé bolo dieťa čínskeho páru, pre ktorý mala dieťa vynosiť. Lekári prítomnosť druhého plodu vysvetlili najskôr ako identické dvojča. Preto po pôrode boli obe bábätká odovzdané čínskemu páru. Vysvitlo však, že jedno z bábätiek bolo Jessicino a začal sa boj o to, aby dostala svojho vlastného syna do svojej starostlivosti.

Nevysvetliteľná záhada
Jessica už predtým porodila dve zdravé deti a rozhodla sa vynosiť dieťa pre čínsky pár. BBC.com uvádza, že táto žena údajne ovulovala napriek tomu, že bola už tehotná: „Bola som už tehotná prostredníctvom umelého oplodnenia a asi po 6 či 7 týždňoch lekári objavili ďalšie embryo. Vysvetlili to tak, že prvé embryo sa rozdelilo a vznikli tak dvojičky.“ Mladá žena teda netušila, že v jej tele rastie aj jej vlastné dieťa. Stáva sa to veľmi zriedkavo, že žena otehotnie počas tehotenstva – jav známy ako superfetácia.

Párik, pre ktorý mala Jessica dieťa vynosiť, bol informovaný o tom, že budú mať dvojičky a mladá náhradná matka dostala príplatok za toto druhé dieťa. Po pôrode, 12.12.2016, boli obe bábätká, chlapčekovia, odovzdaní okamžite čínskemu páru. Skôr, než sa Jessica vôbec mohla na bábätká pozrieť. Nasledujúci deň sa Jessica dožadovala pozrieť si bábätká, ako bolo údajne uvedené v dohode, no pracovník organizácie Omega Family Global, cez ktorú bolo náhradné materstvo sprostredkované, toto neumožnil.

Portál Dailymail uvádza, že si mladá žena mohla pozrieť len narýchlo urobenú snímku z mobilného telefónu. Jessica si nemohla nevšimnúť, že chlapčekovia vyzerali rozdielne a aj na to upozornila. Bolo jej však povedané, že pri pôrode síce tieto dvojičky vyzerali odlišne, no postupne sa budú na seba čoraz viac podobať. Predtým, než mali byť chlapci prepustení z pôrodnice, sa Jessica opäť dožadovala ich vidieť. Bola však zasa odmietnutá.

Pravda vyšla na povrch
Po mesiaci poslala čínska mamička Jessice fotku oboch chlapcov, kde bolo jasne vidieť, že jedno je čínske a druhé miešanec (Jessica je beloška a jej manžel je tmavej pleti) s tým, že má pochybnosti o tom, či sú tie deti skutočne dvojičky. DNA testy, ukázali, že druhé dieťa naozaj patrí Jessice. Keď sa celá pravda prevalila, Jessica s manželom boli zhrození. Nemohli sa na svoje dieťa po pôrode pozrieť, držať ho, vziať si ho z pôrodnice domov, milovať ho. Ani netušili, že vlastne majú dieťa. Bolo im navrhnuté, že sa môžu syna vzdať a dať ho na adopciu. Jessica s manželom však chceli svojho syna.

Nebolo to ale tak jednoduché, lebo „papierovo“ neboli rodičmi svojho vlastného syna. Legitímnou matkou bola totiž čínska žena, pre ktorú Jessica vynosila dieťa.
Cesta k ich synovi nebola teda jednoduchá a navyše museli Jessica s manželom vrátiť určitú sumu čínskemu páru (nakoľko tí platili príplatok za vynosenie dvojčiat) a mnohé právnické a súdne poplatky, aby získali svojho vlastného syna do svojej starostlivosti.
Svojho syna mohla prvýkrát držať v náručí až 5. februára 2017, teda ako takmer dvojmesačného. Jessica s manželom sa po týchto nepríjemnostiach rozhodli podať žalobu na organizáciu, cez ktorú bolo sprostredkované náhradné materstvo.

Autor: Mária
Foto: John Chapple.com, facebook

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Príbehy zo života"

Poradňa